| costacheflioan a întrebat:

Am o centrala pe lemne Atmos DC50S. Unde se afla condensatorul ventilatorului? In motorul electric nu este.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate nu există.

| costacheflioan explică (pentru darrio2007):

Am postat raspuns, Multumesc

| Bizon95 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca are un condensator?!?
din cate stiu eu, un motor electric poate fi connectat direct la priza de curent, fara nici un circuit electronic oarecare
TOATE aerotermele pe care le-am avut vreodata (si le-am desfacut ca sa le curat si ventilatorul exact asa sunt facute) in schimb au o siguranta de supra-incalzire, care e pur mecanico-termic (daca se incinge prea tare atunci se dezdoaie o lamela si atat)

acum, nu stiu centrala aia, dar imi dau cu presupusul tongue

| costacheflioan explică (pentru Bizon95):

Am intrebat reprezentanti ofociali ai producatorului Atmos despre problema pe care o am, ca uneori nu porneste ventilatorul decat daca il ajut invirtindu-l ( dindu-i un brinci ) inainte de a da curent si mi s-a raspuns ca ar trebui sa incerc prin schimbarea condensatorului inainte de orice, aceasta fiind solutia cea mai ieftina.

| Bizon95 a răspuns (pentru costacheflioan):

Super, TOTUSI, din experienta mea, firmele si producatorii
SUNT PLINI DE RAHAT
daca NU gasesti nici un conendsator in aparat, atunci, e imbatat cu apa rece:

"schimba un condensator" CARE NU EXISTA
si
MAI LASA-NE CA NE DOARE DE TINE, ABSOLUT PANA SUS UNDE SOARELE NU PATRUNDE