| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la o problema de fizica de cls a 10-a (mate-info). E cam greuta si ma depaseste personal.

O butelie de capacitate V=20 l, contine hidrogen la presiunea p=5*10^5 N/m^2 si temp. t=27 grade celsius.

a) Care este masa de hiderogen si ce volum ocupa acesta un confitii normale de presiune si temp?

b) Ce presiune indica momentul montat la butelie la temp. t1= -23 grade celsius.

c) La ce temp exista pericolul de explozie daca butelia rezita pana la presiuea pr=1 MN/m^2. Se dau: p0 = 10^5* N/m^2, T0 = 273K, R=8310 J/kmol*K si miu=2kg/kmol.

R: a)m=8g, V0=91 l; b)p1=4,16*10^5 N/m^2; c) T1=600K

*=inmultire; ^=putere

1 răspuns:
| Clorox a răspuns:

Nu mai face spam, stii ca nu avem voie sa rezolvam probleme, cand te duci la scoala fa-l cu profesorul tau happy
Nu o sa-ti zica nimic, din contra, s-ar bucura daca ai vrea sa aflii cum se face!