| untu a întrebat:

Am o intrebare pe care mi-e greu sa aleg ceva: Motosapator sau motocultor? Care este diferenta? Avantaje si dezavantaje? care merg mai bine pentru gradina mea la sfaramat, afanat si prasit pamantul? Rog seriozitate si fara gluma! Va multumesc frumos! Pentru ca in curand voi merge cu tatal meu in oras sa cumparam o masina care sa lucreze cu pamantul pentru gradina noastra cea mare!

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E cam tot aia, motosapa sau motocultor.
Ar trebui sa il iei in functie de gradina ce o ai, de marimea ei. Eu cu socrii mei avem peste 1200 de mp, si mi-am luat unul de 9 cp, Apollo 135, pe diesel (sunt mai fiabile, se strica mai greu, si mai puternice), m-a costat pe atunci ceva, 53 de milioane, cu roti si freze, acum am vazut ca s-au inversat cifrele :), il poti gasi si cu 35 de milioane, fara roti, doar cu frezele. E foarte puternic, in mai bine de o saptamana in primavara imi fac toata treaba, asta insemnind arat, frezat, facut rinduri pentru culturi si sapat vreo 300 de m de vie. Vecinii, care au mai mici, de 5-7 cp, se cam uita uneori cu invidie, ca al meu chiar sapa pamintul, pana la 25 de cm adincime, nu doar il scurma la suprafata, cum fac cele mici. Daca te intereseaza, eu ti-l recomand, eu il am de 4 ani si isi face treaba - http://www.pcone.ro/......9cp-115-cm

| untu explică (pentru cristi202):

Da,am inteles ceva! Motosapa este o masina de gradina cu o singura functie, iar motocultor este o masina de gradina cu mai multe functii!

| cristi202 a răspuns (pentru untu):

Si care ar fi acea singura functie? Ca e motosapa, sau motocultor, ambele sunt in stare sa are, sa discuie (sa dea cu freza), sa praseasca, sa faca rinduri, sa care in spate o remorcuta. Eu stiu ca orice motosapa poate face asta. Eventual diferenta ar fi de marime. A, ca mai sunt si acelea care au priza de putere, cu care poti face o multime de alte chestii (la cosit, alimentare cu curent daca ai si un generator, sau orice alta operatie ce presupune un ax rotitor), si de care eu am tinut seama cand l-am luat pe al meu, asta e altceva. Dar nu asta face diferenta intre cele doua.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Ma uitai pe Emag si am vazut la ei ca spune Motosape si Motocultoare si asa din ce am derulat pagina am vazut ca e cum am spus eu, adica motosapa este aia la care motoru sta direct pe masina pe sapa, pe freza sau ce mai se pune, iar motocultorul este cu roti proprii ce nu le scoti niciodata, masinile doara se ataseaza la spate la priza de putere.Deci daca aia spun asa o spun ca asa vin ele din fabrica cu numele ala adica motosapa sau motocultor.Stiam asta dar nu eram sigur. Cele mai bune sunt motocultoarele, pentru ca au o gama mai larga de masini cu care pot lucra, sunt mai puternice si mai usor de folosit, mai fiabile etc.Bine acum daca ai 3 lule de teren unde iti intra numa o cazma normal ca nu bagi acolo un motoculor.Motosapepe astea sunt facute pentru spatii f inguste, sau asa pentru spatii stranse, unde nu prea ai loc de invartit mare lucru.Eu vad si aici unde sunt eu in spatiu dintre trotuar si gard sau trotuar si sosea, spatii mici inguste sau intre ziduri etc se folosesc aceste motosape, si freza sau sapa cum ii zic ei este principala masina folosita. Poate sor folosi si alte masini gen prasitoare sau stiu si eu altele dar in general se folosesc mamsini care sapa solu cauza pentru care ii zice sapa.Motocultorul este ceva mai complicat, i se poate atasa si o remorca ceva mai mare, mamsina de stropit, freza de zapada si multe altele.Motocultoarele toate trebuie sa aiba priza de putere, altfel ala nu-i mototcultor, acolo se ataseaza majoritatea masinilor cu care lucreaza. Diferenta o face faptul ca motocultoru are priza de putere si rotii permanente indiferent cu ce masina ar lucra.Motosapa nu are asa i se pun roti doara pentru anumite masini, deci putem spune ca nu are roti permanente. Iara motocultoarele sunt mult mai puternice ca o motosapa.Adica ma refer se poate duce cu f multi CP sunt care au si 18 CP nu stiu daca sunt asa motosape.In sf conteaza cati bani ai, si ce teren ai de lucrat cu el, dar mai bun pentru suprafete maricele este motocultoru nu motosapa, asta e clar.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Pai atunci eu am motosapa cu priza de putere, daca e sa ma iau dupa descrierea ta. Insa oriunde ma uit pe net dupa modelul ce il am, e trecut ca motocultor. Si adevarul e ca ma pot baga cu el oriunde, pe orice mp, chiar daca e cam maricel el.
happy happy

| untu explică (pentru cristi202):

Gata! Mi-am luat o motosapa, dar e mica si nu-i complicata! Motocultorul e mai scump si sunt complicatii, intretinere multa! imediat dupa Sfintele Pasti, pornesc cu motosapa ca proba in gradina mea sa vad cum functioneaza!

| cristi202 a răspuns (pentru untu):

Enjoy! happy
Cu siguranta te va face bucuros, ca una e sa dai la sapa sau cazma, si alta e sa strunesti 5-6-7-9 cai putere care fac treaba in locul tau. Si poate ne dai un link sa vedem ce ti-ai luat.

| untu explică (pentru cristi202):

Mi-am luat o motosapa,, AGT 5580 BS950'' cu motor,, BRIGGS & STRATTON'' la un pret bun de 2500 RON! Vezi linkul-http://www.agt.ro/produse/utilaje-agricole-agt/motosape.html

| relian a răspuns:

Cred ca diferenta este ca motosapator ce spui ala e tot,adica doara sapa, are ceva cutite, de fapt este o freza, doara aia face, nu stiu de ii mai poti pune si alte unelete, Iara motocultoru este un fel de tractoras pe 2 roti la care masinile se ataseaza la spate,are priza de putere si acolo prinzi freza, pompa, cositoare si ce masini mai are, eventual are si remorcuta sa poti cara cu el una alta.Dar acum dupa cum le mai spun oamenii toate sunt motocultoare sau motosape, tu trebuie sa te uiti cum ii zice fabricantu, nu cum zic oamenii.Sa lucreze gradina voastra mare trebuie sa stii ce poate face un motocultor, trebuie sa stii de ce putere sa fie si chestii de genul asta.Un motocultor adevarat costa destul ca si o msina din aia firr vechi, nu stiu exact dar cred ca 2-3 mii de euro, unu pentru gradina voastra mare. Poti intra pe siteuri de genu asta si vezi acolo.Cred ca va trebuie unu de 12-16 cp.Sunt unele care nu au roti tot motoru sta pe freza aia, cred ca la alea le spune motosoapa.Un motocultor adevarat are rotile lui proprii si cum am spus adaugi la el diverse masinarii.Depinde ce bani aveti.Eu zic sa nu va grabiti, sa va informati mai intai, pe net in special la firme nu asa la ce zice unu altul, apoi citit ce zic oamenii care le-au folosit, apoi va hotarati ce cumparati.Asa ca sfat cautati ceva italian,nu trotinete ca alea se strica rapid. Avantaje aare numa ala motocoltoru ce am zis eu ala cu roti proprii ce ii poti atasa mai multe masinarii, dezavantaj nu prea are, poate ca e prea scump sau trebuie sa cumperi msinarii, daca nu vine cu ele, adica sa ai asa o scula si sa nai msini stai si cam te oftici laughing, si cautai unu pe motorina ca merg de nu-ti vine sa crezi.Eu am avut un motor Rugerini nou de motocultor de asta ce zic, dar l-am dat cuiva sa faca nu stiu ce pompe, avea cred ca vreo 12 CP motorina pornea la sfoara si la baterie, dar cum am spus depinde ce bani ai si cat vrei sa dai.Erau cindva ceva firme romanesti care faceau si ei motocultoare la plopeni era o fabrica, dar nu stiu de mai exista acum.Aia faceau motocultoare mari putrnice, dar tot nu se comparau cu alea italiene.Eu am folosit ambele de aia spun,mai ales freza, pompa de stropit, cositoare erau mai eficace alea italiene, si unde pui ca lucram cu ele vara in sera unde era cald rau, deci nici o problema navea asta italianu de zic, dar nu mai stiu exact ce firma era. Daca miaduc aminte revin siti zic.

| untu explică (pentru relian):

Am inteles! Multumesc frumos!

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru relian):

Pfoaii, cata raspunsul laughing. Muream langa tastatura eu laughing

| relian a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

laughing stai asa ca asta nu-i nimic, cauta un raspus catre un nene care vrea sa faca canalizare la casa sa vezi acolo raspuns ce i-am dat laughing, ce sa zic era bine daca deseman, dar nu stau bine la desen si nici nu stiu cum sa-l pun aici laughing, apoi ma plictiseam si trebuia sa vorbesc cu cineca, asa ca vorbeam pe aici de unu singur.

| untu explică (pentru relian):

Vorbesti si razi de mine? sad

| untu explică (pentru DenisaNicoletaG):

Ce-i de ras Denisa? Ce-i de ras cand cineva imi explica cum stau lucrurile in legatura cu motosapa sau motocultoare si imi explica diferentele! Relian a raspuns foarte bine!

| relian a răspuns (pentru untu):

Nu am ras man stai linistit, ce am scris e parerea mea si ce am intilnit, cu ce am lucrat personal.Referitor la cum le spun oamenii nu am cautat sa vad exact si sigur cei ala motocultor sau motosapa.Motosapa dupa cum ii zice si numele este o sapa cu motor, eu asa vad tehnic vorbind.Motocultorul este o masina cu motor care poate lucra cu mai multe masini atasate, asta e tehnic, deci motocultoru are roti proprii care nu se scot sau se pun fctie de ce lucri.Motosapa cred ca-s alea cu motoru direct pe sapa, nu are roti proprii permanente.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru relian):

E bine ca scrii atat happy

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru untu):

Dar nici nu am zis ca nu a raspuns foarte bine, eu doar ziceam ca a scris mult si e foarte bine, nu am nimic, i-am transmis ca eu '' muream '' langa tastatura daca scriam atat. Bravo lui ca ti-a explicat atat happy

| relian a răspuns:

Stai ca miadusei aminte motocultoru ala se numea Goldoni era portocaliu, nu stiu daca mai fabrica, desi nu vad de ce nu.Deci poti cauta pe net, sau pui pe google motocultoare italieni sau romanesti siti da cred destule si acolo citesti de fiecare ce face, date tehnice tot.