| anonim_4396 a întrebat:

Am o masina de spalat si nu clateste bine am rufele cu urme albe pe ele. Ce sa fac? Multumesc.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce program folosesti. Daca este cel scurt cu apa rece, e normal sa iasa asa. Incearca-l pe cel de Mixt 40. Daca il ai, ca nu spui macar ce masina de spalat deții. Mai vrei si lamuriri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa chemi service-ul! Nu ai ce face altceva. E posibil sa nici nu folosesti programul corect.

| Violleta2022 a răspuns:

Urmele albe sunt de la detergentul care nu se dizolva in totalitate.
Pentru rufe colorate foloseste numai detergent lichid si nu vor mai exista urme albe.
O alta varianta este sa nu folosesti programul cu apa rece, cand speli cu detregent pulbere, ci cu temperaturi de peste 60 de grade, ca sa-l dizolve.

| Dintrebare a răspuns:

Cel mai probabil folosesti o cantitate prea mare de detergent sau pui prea multe haine in masina. Apoi, o solutie ar fi sa mai dai o limpezire in plus la final. Sau eventual poti incerca si varianta cu detergentul lichid.