| AlexMarian17 a întrebat:

Am o pisica care mananca pui si boboci si nu stiu ce sa-i fac.Ma puteti ajuta? Are mereu mancare si apa.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Pisica e o felina.
felinele au instinctul de a vana.
deci... izoleaza puii si bobocii de pisica.
in contact cu ei nu o sa le faca masaj.

| GamerulHappy a răspuns (pentru gelu1970):

Adevarat!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gelu1970):

Pisica e o felina domestica.
Animalele domestice pot fi educate. A mea avea 2-3 luni cand mergea printre gaini, si normal ca le-a ignorat. Cand a dat de pui, fiind mare, se cam uita cu pofta. Am dat-o la o parte de cateva ori, a inteles ca 'nu-i voie', si a abandonat. Stie ca palmele dor.
Pasari prinde cate doua odata (nu fabulez), scoate cartite din pamant... Dar a invatat reactia mea cand urmeaza sa primeasca bataie, si abandoneaza orice 'actiune'. In plus, stie ca daca nu sunt acolo si o 'comite', o bag cu nasul (in obiectul rasturnat, excrementul lasat sau ce prostie a facut), si isi ia aceeasi bataie.
Si asa m-am facut cu o pisica dresata. Nu e nicidecum prima. Daca stii sa fii ferm si explicit pe un 'limbaj' inteles de ea (ton ridicat, palma vs alintat), o inveti sa stie si de vorba buna.
Dar, ce-i drept, trebuie 'ceva' timp. A mea e crescuta in principal in apartament, deci am avut cand sa o educ. La curte e mai greu, dar tot se poate.

| gelu1970 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ceea ce ai scris nu e o stire senzationala.
poti educa o pisica. de dresat...ramane de vazut.
cel ce a pus intrebarea are o pisica. probabil matura.
ca sunt exceptii in faptul ca ignora o pasare, e total adevarat.
cel mai important: cu toata educatia si incercarea de a dresa o pisica, instinctul de a vana nu o sa il poti reduce.
zilele trecute am vazut un video cu o pisica ce a adoptat cativa boboci.
sunt cazuri extrem de rare.
"lupul isi schimba..."

4 răspunsuri:
| maryyy31 a răspuns:

Nu ai cum sa o opresti. Crede-ma, am trecut si eu prin acelasi lucru cu un caine. Izoleaza puii si incearca sa o certi atunci cand ii mai mananca. Animalele pot fi mai inteligente decat par.