| simo80 a întrebat:

Am o planta yucca si nu stiu in ce loc iar merge bine, acum e intr-o camera cu soare dimineata dar nu bate pe frunze ce credeti?

2 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Ai aici un link cu tot ce trebuie sa stii despre aceasta planta!
http://www.magnolia.ro/ro/Articole/CUM-SE-INGRIJESTE-YUCCA/222
In speranta ca ti-am putut fi de folos iti doresc o zi buna!

| CristiExpSiPunct a răspuns:

Transvazare yucca : Transvazaţi yucca în ghivece mai mari, până ajunge la un diametru de 35-40 cm, urmând ca apoi să înlocuiţi doar 5 cm de compost, folsind un pământ fertil. Ghiveciul la yucca se schimbă anual primăvara.

Lumină yucca : Yucca are nevoie de multă lumină, însă ferită de razele directe ale soarelui. Vara poate fi aşezată în aer liber. Când temperatura este ridicată, e recomandat sa pulverizaţi planta cu apă pe frunze, dar numai atunci când se găseşte la umbră.

Temperatură yucca : Yucca poate sa stea iarna la o temperatură de 10 grade Celsius (poate suporta chiar şi 7 grade Celsius). Iarna, fiind în stare de repaus, trebuie să udaţi yucca destul de rar (deoarece în zonele de origine este obişnuită cu lungi perioade de secetă). Opriţi feritilizarea între noiembrie şi martie.

Reproducere yucca : Yucca se însămânţează în februarie-martie la 0.5 cm adâncime, într-un pământ umed. Introduceţi totul într-o lădiţă pe care o mentineţi la umbră şi la 21 grade Celsius; când seminţele au încolţit, aşezaţi plantetele într-un loc luminos. Când acestea vor avea înălţimea de 5-8 cm (aprox. după 3 luni), replantaţi-le sparat în ghivece de 13 cm conţinând cioburi de teracotă la bază, pentru favorizarea drenajului, şi un pământ obişnuit, universal, pentru plante decorative prin frunze. Dacă plantele ajung prea mari si îşi pierd forma, se pot multiplica prelevând fragmente de tulpină primăvara-vara. Se scoate vechea plantă din ghiveci, se aşează tulpina lemnoasă pe o suprafaţă plată şi stabilă şi se taie în segmente de lungimi diferite (minimum 10 cm).

Trataţi suprafaţa tăiată cu pulbere de hormoni rizogeni şi plantaţi segmentele într-un amestec constituit din părţi egale de turbă şi nisip grosier, îngropându-le suficient de adânc pentru a le menţine verticale. Acoperiţi ghiveciul cu un clopot de plastic transparent şi mentineţi-l protejat de lumina directă a soarelui, la o temperatură de 24-27 grade Celsius. Mentineţi umiditatea compostului la un nivel adecvat. Îndepărtaţi învelişul de plastic după 3 săptămâni, când vlăstarele tinere s-au dezvoltat, şi transferaţi-le în alte ghivece separat sau în grupuri de 2-3.

Pericole şi precautii pentru yucca : Dacă expunerea la lumină este insuficientă, frunzele de la bază ale plantei yucca încep să-şi piardă coloritul. O udare excesivă veştejeşte yucca şi o face mai fragilă.

Succes si ma bucur ca team putut ajutabig grinbig grin mi-a luat mult timp sa scriu asta dar sunt specialist in plante big grinbig grinbig grin Stiu absolut tot ce ar trebui sa stie un specialist in aceasta plantabig grinbig grin sati mai zis ceva trebuie udata la 2 zile trebuie schimbat pamantul odata cu el se pune 2 cani de ingrasamant de preferat natural odata la 3 saptamani si odata cu asta iei un ou de la mama ta si iei o cana cu apa pui sare cat consideri tuh ca este prea sarata si apoi pui oul in apa sa vezi daca e destula apa daca e destula oul pluteste daca nu el numai pluteste papa succes siti doresc sa ajungi un specialist in ce vrei tuhbig grinbig grin:X: