| EmptyMind a întrebat:

Intrucat am citit o gramada de versiuni va rog lamuriti-me. Planta Yucca trebuie pulverizata pe frunze sau nu? Daca aveti cumva si alte informatii experimentate, va rog spuneti-mi-le. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu o uda foarte mult, mai ales in perioada de iarna(nov.-mart. cand nu ai voie nici s-o fertilizezi ). Lasa substratul sa se usuce intre doua udari consecutive, pe o adancime de 2-3 cm (verifica cu un betisor sau o scobitoare : daca e prea moale, are prea multa apa--- daca pamantul e tare sau e foarte uscat si sfaramicios, sigur planta sufera de sete. ). Yucca, sufera mai mult la exces de udare decat la seceta.
In schimb, va aprecia foarte mult daca-i puverizezi frunzele cu apa cel putin o data pe saptamana, mai ales atunci cand temperatura depaseste 22 grade Celsius. In perioada aprilie- oct., o data pe luna, pamantul din ghiveci se fertilizeaza cu ingrasamant pentru plante cu frunze( in perioada nov.-martie nu se fertilizeaza! ) Numai bine!