| darkangelro1 a întrebat:

Am si eu o planta Yucca, ale carei frunze se ingalbenesc si chiar se usuca!
In pamant misuna ceva ca niste paduchi de culoarea pamantului, sigur este o bacterie care ajuta acesti paduchi sa se inmulteasca, cine stie ce fel de insecticid trebuie sa cumpar? de unde il procur (sunt din Bucuresti)si cum il administrez? Va rog, este urgent, planta mea moare de ceva vreme(cca. 2 saptamana)!
Va multumesc

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Daca vrei poti salva floarea.Pentru aceasta trebuie schimbat neaparat pamantul. Poti folosi pamant adus de la padure.Inainte de folosire este bine sa-l tratezi termic in cuptor(il prajesti ca pe cafea intr-o tava). In acest fel scapi de puricii de frunze.Pa cuvant incearca, nu este greu.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Iti propun o solutie inofensiva, poate reusesti.Fierbe intr-un litru de apa doua tigari si dupa ce s-a racit fiertura toarn-o in doua reprize la radacina planteiDaca nu reusesti cere sfaturi la o florarie serioasa. Mira

| mioara a răspuns:

Intra pe www.gradinamea.ro

| darkangelro1 explică:

Da. m primit raspunsul tau, o sa incerc, caci mi se face mila de floare. daca nu merge, astept raspunsuri. caci ma intereseaza si alte pareri.Multumesc Mira