Întrebare recomandată | morosanu55 a întrebat:

Am o problema...la un numar de casa am doua cladiri, cu doua contoare de la Enel...treaba e ca de la cladirea a doua vreau sa-mi trag curent la o camera nou construita langa ea.
Intrebarea este: Pot sa-mi bag un al treilea contor sau pot sa-mi tra fire din al doilea contor si sa-mi cumpar vreun aparat sa-mi masoare separat consumul...Astept raspunsuri si preturi...multumesc anticipat si

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie contoar sau subcontoar separat. Adica se poate face legatura separata sau direct din contoarul casei celei mai apropiate. Singurul sistem de masurare este contoarul. Altfel n-ai cum.

| morosanu55 explică (pentru Salontanul):

Ok, imi trebuie inca un contor...aceasta legatura se poate face de orice electrician sau trebuie chemat Enel...Cat m ar costa?

| Salontanul a răspuns (pentru morosanu55):

Orice electrician autorizat. Adica sunt persoane particulare care au firme si care pot emite factura. Ei trebuie sa fie agreati si de distribuitorul de curent din zona ta. De exemplu la mine este Enel. La cateva localitati mai departe este CEZ si la Oradea este si RCS-RDS.

| morosanu55 explică (pentru Salontanul):

Ok...dar nu se poate fara factura? adica electricianul de la primarie nu este bun, indicat sa faca lucrul acesta daca nu are autorizatie? nu pot instala contorul si apoi sa i chem pe cei de la Enel sa puna stampila cum s ar spune?

| Salontanul a răspuns (pentru morosanu55):

Nu. Nu-ti vor accepta lucrarea fara acte in regula.

| morosanu55 explică (pentru Salontanul):

Va multumesc pentru raspunsuri si v am declarat castigator...totusi va mai deranjez cu o ultima problema...de la un contor vreau sa mi trag fire la o camera, unde sa pun o doza. intrebare: pot sa mi pun un mic contor cumparat cu 100 ron de la dedeman in camera mea ca sa vad cat consum eu in camera cu prizele mele.dar cand vine sa citeasca Enel ceasul sa mearga numai la cel legal instalat. deci al meu contor sa fie numai de verificare al consumului meu, nu de contorizare propriu zisa. se poate asa ceva fara sa deranjez si sa fie ilegal.

| Salontanul a răspuns (pentru morosanu55):

Dupa contoarul principal sau subcontoar poti sa pui ce vrei. Numai ca nu-ti va lua nimeni acel aparat, in seama.Nu este ilegal. Succes si multumesc pentru apreciere!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am gandit pe urma: daca ai o intelegere cu proprietarul contoarului principal poti sa nu mai apelezi la meseriasi ci sa-l legi pe al tau si sa-i platesti lui. E simplu: pe factura lui vezi cat costa total factura si imparti la numarul de Kw. Apoi rezultatul il inmultesti cu numarul de Kw. consumati de tine.

| morosanu55 explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos

| Salontanul a răspuns (pentru morosanu55):

Sa fii sanatos!