| niko67 a întrebat:

Dacă am o anexă a casei am curent, de la locuința principala,au contoare,separate,dar eu plătesc pe contorul principal al locuinței, 3, 400 de hw, celălalt de la anexa,nu e luat în considerare cum să fac, să îl fac, să fie facturat separat, la enel?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ăia de la enel iți pun contor separat (mă indoiesc cum c-o s-o faci) cu un contract separat, ai și factură separată.

| Lioana a răspuns:

Problema asta trebuie să o discuti cu cei de la Enel.

| mi25 a răspuns:

Cei aia 3, 400 de hw? Deduc ca 3400 de kilowati.
Tu trebuie sa mergi la firma care alimenteaza reteaua ca sa-ti modifice contractul sau sa-ti faca doua contracte pentru fiecare alimentare. Nu mergi la Enel sau la Electrica, daca nu ai contract cu aceste firme de distributie.
In rest este asa cum a spus m4tryxXx.

| niko67 explică (pentru mi25):

Am contract cu Enel și consum 400 de hw, două familii,

| mi25 a răspuns (pentru niko67):

Ce unitate de masura este "hw"-ul, ca eu nu am intalnit asa ceva. Poate "kw".

| mi25 a răspuns:

Desteapta-i Lioana: ea stie si care-i distribuitorul tau de energie.laughing

| Mavni a răspuns:

Ai contor separat dar electricitate (curent) de la locuinta principala? Cum vine asta?
Eu cred ca la contorul principal ai consumul pentru tot. Pentru anexa, ai contor cu consumul care se poate scde din cel principal. Daca nu e asa, vorbeste cu furnizorul tau de electricitate. Ma mir sa-ti fi instalat contor si sa nu ai contract, implicit factura. Sa nu ai surpriza sa platesti mult din urma.

| mi25 a răspuns (pentru Mavni):

Se intampla. Contor poti cumpara de pe piata. Stiu o zona de case de vacanta unde un grup de case este alimentat de la un singur abonat, dar pentru fiecare casa are contor si plateste consumul celui abonat.
Am fost la furnizor pentru cineva din acel grup de case si am intrebat cum se poate face ca acea persoana sa aiba contract separat. Mi-a spus ca prin bransare la reteaua principala, care trece pe langa casa impricinatului si costa, acu 3 ani, in jur de 2000 lei.

| Mavni a răspuns (pentru mi25):

Cum poti tu sa cumperi de pe piata contor pentru energia electrica? Aceste aparate sunt proprietatea firmei de distributie.
Exista contoare pasante. Contorul pasant este un echipament care înregistrează consumul de energie electrică sau de gaze naturale în mod defalcat din consumul pe care îl indică contorul general.

| mi25 a răspuns (pentru Mavni):

Eu la casa de vacanta primesc curent de la cineva si am contor care nu este citit de firma de distributie a curentului, ci de cel care-mi da curent. Este un contor normal.
Deci eu vorbesc din experienta, nu din auzite.

| Mavni a răspuns (pentru mi25):

Din experienta. Dar e legal?

| mi25 a răspuns (pentru Mavni):

Atata timp cat curentul este platit, iar instalatia este facuta de un electrician, nu este nimic legal. Asta si datorita faptului ca firma de distributie nu si-a extins reteaua casnica pana acolo, primesc curentul de la o persoana juridica. Daca n-ar fi legal, de mult timp ar fi desfintate aceste retele, deoarece nu sunt singurul care primeste astfel curentul electric.

| Salontanul a răspuns (pentru Mavni):

Poti cumpara un contoar, te duci la metrologie si-i faci verificarea, chemi un electrician autorizat si acceptat de Electrica Distributie si totul este in regula. Eu am lucrat la un patron care avea pamanturi si m-a pus sa-i pun o pompa in camp, langa un canal. Asa am facut.

| m4tryxXx a răspuns:

Trebuie sa mergi la electrica sa faci o cerere de branșare trebuie actul de proprietate sau contractul de închiriere, cei de la electrica vor trimite o persoana sa verifice amplasamentul, acea persoana va face un desen tehnic cu amplasamentul construcției drumul public și locul de branșare (stâlpul de curent) dacă toate hârtiile îți vor fii aprobate va rămâne sa plătești taxa de branșament (între 1000 și 2000 RON nu mai știu exact) sa mergi sa semnezi contractul și sa aștepți pe cei de la electrica sa vina sa facă branșamentul și sa îți monteze contorul de curent, cel mai bine mergi pana la electrica și discuta la informații, ei te pot îndruma exact, nu uita sa faci o împământare cu ajutorul unui electrician autorizat deoarece electrocutarea intr-o construcție fără o împământare adecvată poate produce moartea, mult succes