| anonim_4396 a întrebat:

Am o soba de teracota de 5 randuri, formata din 20 de colturi si 9 placi, recent facuta. Deasupra sobei am un burlan de 70 cm lungime cu diametrul de 13 cm. Pe interior au fost puse pe orizontala cate 3 samote pe fiecare rand, restul spatiului ramanand pentru fum. Problema e ca trage foarte tare, topeste repede lemnele, da caldura nu pot sa zic. Intrebare; ce as putea face sa nu mai traga asa tare soba mea?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai facut la fiecare rand acele „fumuri" orizontale? Daca da, atunci acele fumuri sunt foarte largi. Deci unde bagi lemnul, in spate trebuie sa fie facut un „fum" care sa dea inapoi pe randul al doilea. Apoi un „fum" care sa dea inainte pe randul al treilea si tot asa pana la unltimul rand care trebuie sa iasa afara. Fumurile fiind prea largi face ca soba sa traga foarte tare. Plus de asta burlanul de se pune deasupra ci in spatele sobei la ultimul rand. Si nu burlan de tabla ci unul din samota, patra si lung cat sa intre in peretele din spatele sobei unde este cosul. Acel burlan patrat si lung trebuie taiat pe o latura unde introduci o tablita astfel incat sa inschizi si sa descgizi orificiul burlanului atat cat doresti. Daca inchizi burlanul cu tablita jumatate sau mai mult soba va trage mai putin. Dar tot trebuiesc ingustate acele fumuri pentru ca daca nu ingustezi, toata caldura se aduna sus langa burlan si risti sa ia foc ceva sau sa plesneasca placile. Asa ca o strici si o faci din nou, de data asta ingustezi fumurile. Fumuriel nu trebuie sa fie mai mari de „4 degete".
Uite in acest link cum se face o soba de teracota corect. mai ai si alte clipuri acolo, urmareste. Nu e prea tarziu sa o reconstruiesti.
https://www.youtube.com/watch?v=qpj-pzYX-IY

| Steauafcsb a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns. Soba e facuta de sobar de 78 de ani, cosul e facut de mine, pe langa casa am ridicat pana la centura casei din caramida mica, normala si apoi in sus din caramida ceramica cu diametrul de 17 cm; deci cosul nu e facut din caramida ceramica speciala de jos pana sus, asadar am nevoie de acest burlan din tabla si nu pot pune unul de samota ca la o soba normala din 28 de colturi si 28 de placi de 7 randuri, cum am in celelalte camere; apoi fumurile am vazut ca sunt corect facute, fiind de fata, adica odata fumul e in spate, al doilea fum e in fata, al treilea e in spate etc; apoi locul pentru fum, pot spune ca nu pot baga decat 4 degete, adica 8 cm are fumul, deci si aici e corect facuta.

| Steauafcsb a răspuns (pentru anonim_4396):

Soba de pe Youtube e cu totul alta decat a mea... uitati va pe dedeman la o soba cu 4, 5 randuri la 1100, 1250 de ron care are plita sau marmura deasupra.

| anonim_4396 explică (pentru Steauafcsb):

Ah, stiu de ce zici. Pai ar trebui undeva sa aiba o clapeta de inchidere si trebuie inchisa pe jumatate sau cat doresti. Sau daca nu are, atunci ii faci tu. Undeva in burlan, tai teava pe jumatate si faci o tablita si o bagi in interiorul burlanului. Dar daca faci asta nu mai bagi in foc prea mult.

| Steauafcsb a răspuns (pentru anonim_4396):

Va multumesc ca va intereseaza problema mea. deci trebuie sa fac o tablita si sa o bag in interiorul burlanului...dar nu va ramane putin spatiu gol, de cativa mm ca sa iasa fum? si a doua chestie e ca dvs ati scris in ultima fraza ca "daca faci asta nu mai bagi in foc prea mult" inseamna ca nu trebuie sa mai bag mult pe foc sau ca nu va mai fi nevoie de multe lemne sa consum?

| Steauafcsb a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gasit: burlan otel cu clapeta de 13 cm la 50 de ron

| anonim_4396 explică (pentru Steauafcsb):

Bun ala. Instaleaza-l.

| jon987654321 a răspuns:

Sa faci alta.bafta la teracotat"