| Alex99990 a întrebat:

Am presiunea mai mare de 2 bari la centrala termică immergas eolostar. Știți care ar putea să fie problema sau cum să o rezolv? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai scoate apa din instalatie. La fiecare calorifer ai un mic „robinet" cu cap de surubelnita. Desfa-l usor si mai scoate apa. De preferat unul de langa centrala. ca sa urmaresti si manometrul. Lasa sa scada intre 0, 5 si 1. Apoi il inchizi si sa te asiguri daca l-ai strans bine. Dar nu forta prea tare.
Poti folosi si o cheie ca asta.in loc de surubelnita. Este mai utila.
https://www.utilul.ro/......ro-p15673/

| sierra1 a răspuns:

Aerisești caloriferele, ocazie cu care scazi presiunea in ele

| Vântulalb a răspuns:

Presiunea asta e in repaos sau cand functioneaza?
Daca e atunci cand e in functiune, stai linistit. Atunci creste cand se incalzeste apa. Cunosc bine Immergas. Sa nu ajunga la 3!
Daca insa e atunci cand e in repaos, trebuie sa mai scoti apa din ea. Pe la un calorifer. Pentru ca in functiune va ajunge la 3.
Immergas are sistem de siguranta si va arunca apa afara pe la o supapa (nu stiu termeni tehnici). Te va inunda.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Vad ce spune Dario.
La Immergas, presiunea ideala este intre 1 si 1, 2. De altfel, ai marcat pe manometru.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

***1 si 1, 2 la rece.