| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

Am pus niște cartofi în gradina și cum au inflorit au început sa maneze. Ce sfaturi îmi dați dacă ii stropesc de mana ii mai pot salva dacă sunt asa mici?

2 răspunsuri:
| Bloock a răspuns:

Da, si eu am dat cartofii astazi cu solutie de mana.

| relian a răspuns:

Mai intrebi, incearca, nu te costa cine stie ce.Dar e bun sa folosesti un produs sistemic, intrebi acolo de unde cumperi fungicide, spui ca vrei ceva sistemic, stie aia sa iti dea ceva. Spui pentru mana si sistemic.Asa eu nu mai stiu ce produse sunt pe piata,numele se schimba fctie de producator.

Ca idee produsele sistemici patrund in planta,in seva plantei si circula cu seva peste tot.
Cele de contact actioneaza doara pe suprafata unde este aplicat, dar odata ce tu ai intrat in plante ciuperca, asta e bun, sistemic.
Cele sistemice au avantajul ca nici nu trebuie sa dai asa peste tot, adica sa acoperi bine frunzele, conteaza sa atinga ceva frunze si intra in interior.