| anonim_4396 a întrebat:

Am schimbat la frigider termostatu din fabrica cu unul prodigy...dar nu-mi pot da seama unde e 0 grade ...cand il invart se aude un ticait, acolo ar trebui sa fie 0 grade? ideea e ca ingheata prea tare ..si daca il invart altfel se opreste si frigideru se dezgheata

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Orice termostat are gradatii, deci si asta ce l-ai pus tu trebuie sa aibe.Insa nu va merge pentru ca nu este pentru aplicatia ta. Termostatele sint facute fiecare pentru aparatul respectiv, nu poti schimba sa pui tu ce termostat doresti si dupa sa te astepti sa functioneze.E ca si cum am o dacie si pun pe ea motor de mai stiu si eu avion.Pai normal ca no sa mearga.Asa sint facute si termostatele.Deci sa mearga totul struna cumpara un termostat pentru frigiderul tau.

| LIN2010 a răspuns:

Termostatul frigiderului are un cod inscris pe el, trebuie sa montezi un termostat cu acelasi cod (sa aiba aceleasi caracteristici functionale ca si originalul)pentru a functiona corect, si da la capat unde face clic se inchide si termostatul nu mai functioneaza(zero grade e prea scazuta temperatura din frigider, trebuie sa fie 4 grade Celsius)Respecte

| iZberg a răspuns:

Poate ti setat in grade Kelvin si nu sti care este 0 grade C. ia-l ala din fabrica inapoi, cred ca este mai bun ala decat asta

| Iulian1992 a răspuns (pentru iZberg):

Ala nu mai era bun ...nu ingheta deloc