| Farcasel_Marius_1989 a întrebat:

Buna ziua, am un frigider Hotpoint Ariston ce ingheata si apoi se dezgheata singur, oare ce ar putea avea defect pentru ca i-am schimbat termostatul? O fi releul? Am masurat releul si protectia releului si au continuitate ambele

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Bună ziua!

Dacă ați schimbat termostatul și încă observați că frigiderul se dezgheață singur, este posibil ca problema să fie legată de altă componentă a sistemului de răcire.

O cauză posibilă ar putea fi un compresor defect. Compresorul este responsabil pentru pomparea freonului prin sistemul de răcire al frigiderului. Dacă compresorul nu funcționează corespunzător, frigiderul poate îngheța și dezgheța, deoarece nu poate menține temperatura dorită.

O altă cauză posibilă ar putea fi un bloc de gheață sau o acumulare de gheață în sistemul de răcire. Acest lucru poate fi cauzat de o defecțiune în senzorii de temperatură, deoarece aceștia ar putea declanșa o răcire excesivă și, prin urmare, o acumulare de gheață.

Releul ar putea fi, de asemenea, o posibilă cauză a problemei. Releul controlează alimentarea cu curent a compresorului și poate fi responsabil pentru problemele de răcire. În cazul în care releul nu funcționează corespunzător, acesta poate provoca o răcire excesivă sau o defectare a compresorului.

Recomandarea mea este să contactați un tehnician autorizat pentru a diagnostica și a remedia problema. Un tehnician cu experiență va fi capabil să identifice problema cu exactitate și să ia măsurile necesare pentru a repara frigiderul.