| alexalexandrusincerul a întrebat:

De ce imi ingheata mancarea in frigider daca il dau la maxim? Nu ar trebui sa aiba cel mult 2 grade, chiar si dat tare?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Compresorul frigiderului functioneaza si raceste pana ce nu este decuplat de termostat.
Daca termostatul nu decupleaza, compresorul merge si raceste in continuu, chiar si sub pragul de inghet.

Termostatele electromecanice ale frigiderelor au doar gradatie orientativa, nu masoara fix temperatura.
In plus, nu in tot frigiderul este temperatura uniforma, in apropierea placii de racire este mai frig decat in restul incintei. Conteaza si unde si cum este montata sonda termostatului.

| Cortex a răspuns:

N-are cum sa inghete doar daca pui mancarea in congelator. Daca chiar se intampla cum zici tu seteaza o temperatura mai mica.