| Draguionut a întrebat:

Am si eu o intrebare : are ceva daca pun polistiren extrudat pe pardoseala sa invelesc tevile de tur/retur la calorifere pentru a putea sa pun parchetul si sa nu mai torn sapa nivelanta ca am deja o placa de egalizare turnata? rezista la temperatura? este indicat asa? astept raspuns dau Funda.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea inteleg ce are invelitul tevilor cu sapa nivelanta, dar polistirenul extrudat rezita fara probleme la temperatura din tevile de incalzire.

| darrio2007 a răspuns:

Gasesti asa ceva si la magazine cu profil termoizolatii din orasul tau.Ti-am postat asta ca sa iti faci o idee. Izoleaza mult mai bine decat sa pui extrudat peste tevi.Este ca un tub asemanator cu buretele.Flexibil.Ca sa nu umbli la tevi o tai pe lung si o bagi pe teava. Apoi poti sa le infasori(daca vrei)cu banda de hartie.Din loc in loc.Dar tot trebuie egalizat peste ele.Sa se poata aseza bine parchetul.http://www.calorserv.ro/......13-EMM7613

| darrio2007 a răspuns:

Sigur le gasesti si mai ieftine decat apare in postarea mea.

| Draguionut explică:

Nu ati inteles bine intrebarea: ma refeream ca sa nu mai torn inca o sapa peste placa de egalizare daca are ceva daca pun direct polistirenul acela pentru a nu ma incomoda tevile la aplicarea parchetului nu ma refeream sa astup tevile ca si o izolatie

| regis a răspuns (pentru Draguionut):

Daca placa este dreapta, poti pune direct polistirenul.