| eurosilver a întrebat:

Salut, i-mi poate spune cineva cum pot sa izolez fonic un planseu de lemn, mentionez ca planseul este format din grinzi de lemn, peste grinzi scandura groasa de 5 cm, si peste scandura o sapa de beton groasa de aproximativ 3 cm.Eu locuiesc la etaj si am mari probleme cu vecinii de la parter din cauza trepidatiilor pe care le are acest planseu, vibreaza si cand umbli normal prin casa.Eu am demontat parchetul intr-o camera si am lipit pe jos gresie si peste am pus polistiren ce se monteaza sub parchetul melaminat, dupa care am montat la loc parchetul melaminat si am pus mocheta peste parchet, dar tot vibreaza.Cineva mi-a spus sa montez pe jos polistiren de 2 cm dupa care sa torn o sapa de beton de 5 cm, dar mi-e frica sa nu fie prea mare greutatea mentionez ca nu stiu ce diametru au grinzile de lemn din planseu, jos la vecini tavanul este de rigips izolat cu vata minerala dar tot se aud trepidatiile. A-si putea oare sa despart cumva planseul existent si sa fac altul din fier sau lemn sa nu mai aiba legatura cu cel actual, dar nu stiu daca merita investitia cred ca este destul de scump.Va rog daca poate cineva sa-mi dea o idee eficienta si ieftina.Va multumesc.

1 răspuns:
| PustiCool a răspuns:

Sincer orice ai puine nu poate prelua trepidatiile care au loc asupra grinzilor atita timp cat tot ceea ce vrei vor fi rezemate tot de ele sau peste ele si nu cred ca se merita investitia in a suprascrie constructia cu inca un rand de grinzi care sa nu aive legatura cu cele actuale si la aceasta modificare nu mai zic ca trebuie autorizatie de constructie big grin...