| Gurgiu a întrebat:

cât ma costa sa fac un beci pe 3.5 metri lungime pe 2 latime si 2.5 adâncime? Săpat de om. Cat ar trebui sa coste adică omu; nu vrea sa ceara bani si a zis sa-i dau cât cred si nu stiu cât să-i dau.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pare a fi o munca de aproximativ 2 zile. Eu i-as oferii maxim 300 de lei.

| minrest a răspuns (pentru Frank51):

Bun raspunsul tau, sunt bani 300 lei, dar tin sa mentionez ca norma republicana pentru 8 ore de munca este de 4 metri cubi, iar aici avem 17, 5 metri cubi.

| Gurgiu explică (pentru minrest):

Pai si cat ar costa ca mi face si cofragul?

| minrest a răspuns (pentru Gurgiu):

Nu prea imi dau seama, eu am vrut sa ii fac mentiunea lui Frank privind volumul de munca; dar pentru ca nu imi place sa nu iti raspund, hai sa vedem cata munca intra. 17, 5 metri cubi, 4 zile si 3 ore; cofragul o zi si 5 ore; ii platesti 6 zile LA CAT CREZI TU ZIUA.

| Frank51 a răspuns (pentru minrest):

Nu ma bag, eu am estimat. Mie mi se pare putin 4 metri cubi.

| minrest a răspuns (pentru Frank51):

Eu nu am vrut sa te critic, sau sa te contrazic. Mie mi s-a parut extrem de greu sa fac norma republicana, nici nu m-am putut apropia de ea, si nu am vazut nici un militar care sa o poata face. Am lucrat pe santier, in armata.

| laeimbrea a răspuns:

Poti sa il plătești la zi, depinde de zona cum se plătește... La mine se cam da 80-90 lei pe zi, orice ai lucra. depinde acum si daca ii dai si de mâncare/băutura ziua...