| gabitza9497 a întrebat:

As avea si eu o intrebare :
Eu si cu soțul meu vrem să începem să construim o casa de 7×10 (adică 7m lungime pe 10m lățime)... Cam cati bani ne-ar costa sa o terminăm (facem beci cat este casa)?
Cati bani costa de la beci pana la acoperișul casei?
Dau funda :*

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E ca si cand ai intreba cit te-ar costa o rochie pe marimea 38 (sau ce numar ai tu). Stii si tu ca conteaza mai multe aspecte cand vine vorba de cost, si materialul din care e facut, si cit material intra si croiala, si eventual accesorii ce vrei sa atasezi la ea ca sa fie mai deosebita. La fel e si cu casa, intii te hotarasti clar ce vrei, in amanuntime, si apoi te gindesti si la costuri, desi, mai apoi, descoperi ca, dat fiind costurile mari, trebuie sa faci compromisuri. Cu cit esti mai dispusa sa faci compromisuri, cu atit mai ieftina va fi casa, cu cit vei tine mai mult la aspect, calitate, functionalitate, cu atit mai scumpa va fi. Dar, mai intii trebuie sa stii ce vrei.

| gabitza9497 explică (pentru cristi202):

Dar pe mine mă interesează dacă casa cu beci cu tot o pot ridica cu 15000€?
Pentru ca noi ne dorim să scăpăm de viata de la apartament, noua ne place la casa...

| cristi202 a răspuns (pentru gabitza9497):

Dupa cum ti-a zis si DannyRo, pretul minim e de 15000 de euro. Daca mai e sa ti cont si ca la fiecare lucrare din experienta stiu ca costurile depasesc asteptarile cu 15-20%, pentru ca apar multe situatii neprevazute, si de fiecare data va trebui sa scoti bani, deci trebuie sa te gindesti ca trebuie sa te rezumi la 13-14 mii de euro, ceea ce e putin. Dar, daca vei stii sa gestionezi bine lucrurile,, daca vei gasi un arhitect bun pentru un proiect serios dar ieftin in ce priveste realizarea, sa ai grija la plata miinii de lucru, la materialele consumate, si nu ai prea mari pretentii, eu zic ca se poate. Dar inainte de orice in cazul acesta, informeaza-te, netul e o unealta pe care putini stiu sa o foloseasca. Eu, cu informatiile necesare, in ultimii ani am facut iesiri cu bicicleta de 500-600 de km cu 200-300 de lei, avand inclus in asta cazare, mincare, si tot ce era necesar.Si nu am mers cu cortul, ca sa nu ma coste cazarea deloc. Orice amator de iesiri cu bicicleta iti va spune ca e imposibil sa faci asa ceva, dar eu zic ca e posibil, insa inainte de fiecare iesire am avut grija sa ma informez, sa imi planific totul cu grija, sa vad care sunt cele mai ieftine optiuni. Insa eu nu am pretentii deloc, daca am bicicleta, un drum in fata, si ceva de vazut, e suficient pentru mine. Si la tine poate fi la fel cu casa, insa la tine trebuie sa te gindesti mult mai serios, o faci pentru toata viata.
Citeva sugestii: incearca o casa de lemn. Sunt cele mai ieftine case, au si o rezistenta foarte buna, plus ca sunt si mai calduroase. O discutie cu un arhitect, atunci cand va trebui sa iti faca proiectul, te poate lumina in aceasta privinta.

| DannyR0 a răspuns:

Posibilitatea sa-ti dea cineva un raspuns cat de cat apropiat este foarte mica, aproape imposibil. Este foarte greu sa-ti faca cineva un cost aproximativ la casa atata timp cat exista atatea variabile precum din ce material doriti peretii casei, cat de adanc si inalt vreti sa faceti fundatia, pretul la care achizitionati materialele si cel mai greu de estimat este pretul manoperei. Dupa parerea mea cel mai bine este sa discutati cu cineva calificat in asa ceva.
Iar acum pretul care-l estimez eu este de minim 15.000, putand sa ajunga la 25.000.