| Alynush95 a întrebat:

In momentul de fata gardul care il am construit este din placi de ciment dar fara porti mari, doar cea mica pe care se poate intra. Acum vreau sa il dau jos si sa il construiesc din bca si sa fac si porti mari... Vreau sa stiu daca la aceasta modificare trebuie sa am autorizatie de undeva. Multumesc

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legal astfel de modificari necesita autorizare. Nu am auzit insa pe nimeni sa scoata aturoizatie doar pentru un gard exterior, nici sa ia amenda pentru ca a construit fara autorizatie.

| Alynush95 explică (pentru regis):

Totusi sa nu ma trezesc cu probleme dupa o sa ma interesezla primarie daca imi trebuie

| regis a răspuns (pentru Alynush95):

Normal ca iti vor spune ca trebuie. happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In L.50/1991, cu md. si compl. ulterioare, se prevede ca ai nevoie de autorizatie de construire pentru garduri doar daca ii schimbi aspectul si materialele.
Pentru a fi sigur ar fi bine sa intrebi la primaria localitatii tale.

| Alynush95 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles... Presupun ca nu mi se cere si proiect pentru un gard nu? big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alynush95):

Pentru imprejmuiri legea cere o documentatie tehnica cu continut simplificat.

| Alynush95 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles... Multumesc mult!

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de nici un fel de autorizatie, e gardul tau, faci ce vrei ))) Bafta!