| anonim_4396 a întrebat:

Am un apartament vechi de renovat si am asta pe pereti: https://i.postimg.cc/2jXvPVgw/IMG-20210330-WA0001.jpg
Nu stiu cu ce sa dau jos chestia aia maro, ca se ia ingrozitor de greu, cred ca nu termin nici intr-un an! Am incercat si cu flacara dar nu am avut rezultate bune... Nu exista nici o varianta care sa simplifice munca asta titanica? Va rog sa nu raspundeti aiurea! Doar cei care au experimentat asa ceva! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

De e vopsea, care e cea mai păcătoasă ca suport, tot exista o soluție de nu o poți curăța. Faci un glet din 50% ipsos și 50% aracet, și dai peste, desigur, după ce ai spălat si amorsat peretele. Va tine. E un sfat primit de la un meseriaș batrin, și pot spune ca funcționează.

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing Asa este nu termini nici intr-un an.Dar ce este chestia aia maro vopsea in ulei cumva?
Daca este vopsea si in ulei slabe sanse so mai dai jos asa usor.Deci afla mai intai cei chestia aia maron, daca e vopsea doara sa o arzi cun arzator, dar munca la balamuc.
SUb ala maron cei acolo tecuiala de ciment?
Eu zic sa faci altfel

1- lasi asa, prinzi sine pe perete, lipesti polistiren de 5 cm, deci sinele la fel de 5, prinzi pe ele rigips, dai cled, vopsea si ai terminat lucrarea.
2- daca crezi ca iti ia din spatiu chestia 1, atunci dai jos toata incarcatura aia de ciment,deci dai pana la caramida,sau beton ce ai tu acolo,apoi prinzi profile de metal,lipesti polistiren,rigips,gled,vopsea si iar ai terminat lucrarea.

Daca faci una din opriunile astea vei fi super ok,cald iarna,racoare vara,te doare la basca laughing

Daca chestuia aia maron nu este vopsea,sa zicem este tot gled,atunci cu o pompa care pulverizeaza fin,dai pe prete asa usor,fara sa curga siroaie, se umecteaza, apoi cu un spaclu razi.
Daca nu se umecteaza din prima pulverizare, repeti pulverizarile pana se umecteaza.

Daca este vopsea, atunci se ia numai daca arzi cu flacara, sau razi cum ai spus 1 an, dar cel putin ai job laughing

| anonimg a răspuns:

Răzuiești mecanic. Sau electric cu asta:
https://m.emag.ro/......DP1QQMBBM/
Sau cu o rotopercutoare cu daltă lată.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Interesanta masina insa nu o gasesc disponibila nicaieri online

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti ca cauti pe Google: unealta multifunctionala.
Sunt multe tipuri, forme si preturi. O poti gasi si in magazinele fizice.
Aceasta taie si decoperteaza prin vibratie.
https://www.youtube.com/watch?v=eYBYnp3xDQ4

| cristi202 a răspuns (pentru anonimg):

Cu asa o jucarie, eu am de la Bosch, tot săptămâni ii ia. Munca de chinez batrin happy

| MihaelaDart a răspuns:

Citat de la cineva de pe un forum de amenajari interioare: "Nu sustin metoda ci doar eficienta ca timp de indepartare a stratului de vopsea. Iti trebuie o pereche de manusi de cauciuc groase, faci o solutie de soda caustica concentrata, la cca. 45-50 grade C, cu un burete se intinde aceasta solutie pe suprafata vopsita pe care dorim sa o indepartam, apoi dupa ce aceasta a facut basici si s-a inmuiat se indeparteaza cu un spaclu sau o perie de sarma."
Bafta si atentie la soda caustica, este foarte toxica!

| cristi202 a răspuns (pentru MihaelaDart):

E o soluție viabila, am lucrat la recondiționat mobilier vechi, curătam straturi serioase de vopsea asa, dar era un chin, trebuia sa fii mereu atent, soda te arde acolo unde te atinge, chiar e periculoasa dacă ajunge vreun strop în ochi. Și cand ai suprafețe mari de dat, riscul creste. Dar e adevărat ca peretii ramin curați. Nu știu încă cum e ca împaca gletul pe urma cu ea, căci intra în perete.

| anonimg a răspuns (pentru cristi202):

Eu cred ca si acest decapant ar fi bun: https://www.dedeman.ro/....../p/5013311
Dar poate fi scump.

Sau se poate folosi o suflanta cu aer cald.
Sau cel mai bine un arzator: https://www.youtube.com/watch?v=q6qxXstehvk

Mai intai as incerca cu asa ceva: https://www.dedeman.ro/....../p/1036573

| MihaelaDart a răspuns (pentru cristi202):

Cand se lucreaza cu astfel de solutii, te protejezi de la manusi si ochelari, ferestrele deschise pentru a nu ramane cu mirosul intr-un spatiu inchis.
Ar mai fi sa incerce cu pistol cu aer cald si spaclu.

| cristi202 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nici nu as lucra neprotejat. Nu e cazul în cazul șodei caustice. Dar și asa exista riscuri, e o suprafață mare

| cristi202 a răspuns (pentru anonimg):

Toporisca ar fi ok. Decapantul și arzatorul au o problema, dau doar ce e la suprafață. Peretele fiind un material poros absoarbe din vopsea, asa ca ea întra și în perete. Merge doar dacă e beton curat dedesubt.

| MihaelaDart a răspuns:

Buna! Pana la urma ai reusit sa elimini acea vopsea? cu ce ai eliminat-o intr-un final?

| Adrian5575 a răspuns:

Daca are priza asa buna, lasa-l acolo si da peste el cu CT126. Peste CT126, ca sa fie mai fin, dai cu CT127. Poti sa dai si cu smirghel ca sa finisezi.

| anonim_4396 explică (pentru Adrian5575):

Pai nu se prinde!