| Boss_Gabytzzu_1996 a întrebat:

Am un cerc, este gen un sens giratoriu, are 13m, de oriunde ai măsură, cum aflu câți mp are? Mulțumesc

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

3,1416 x raza la patrat.
Daca 13 este diametrul, are cam 133 mp.

| cristi202 a răspuns:

Ai doua cercuri, daca e ca un sens giratoriu. Cercul ce delimiteaza exteriorul, si cercul ce delimiteaza interiorul. Sau mai bine zis un cerc cu o anumita latime (la sosele e vreo 5-6 m daca nu ma insel). Iei raza cercului cel mai mare, ce delimiteaza exteriorul. Formula suprafetei e R²π, adica raza la patrat ori "pi", care e 3, 1416... Afli suprafata cercului. Faci la fel si cu cel mai mic. Suprafata "sensului giratoriu" e data de scaderea suprafetei cercului mic din suprafata cercului mare.
Lamurit?