| romeliakiss99 a întrebat:

am un frigider Artic cu termometrul care imi indica temperatura digital si de cateva zile temperatura de la congelator scate de la -18 grade la -1un grad (-12,-7 etc) si imi apare sus pe micul ecran semnul exclamarii ce pot sa fac? am citit manualul de utilizare dar nu am gasit nimic!

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La minus 1 grad deja incepe sa se dezghete congelatorul.Deci verifica daca inauntru temperatutra este exact cea indicata de termomentru frigiderului.Verifica cun termomentru altu decit ce are frigiderul. Daca este cit trebuie atunci s-a dus termometrul frigiderului si nu mai indica bine.Tu vezi ca ai acolo un termostat care este reglat la o anumita temperatura.Vezi la cit este pus. Daca cumva l-ai atins din greseala si l-ai urcat asta e seteaza iar mai jos. Daca nu e nici una din aceste chestii vezi ca ar mai fi inca ceva.Frigiderele unele astea mai noi nu merg asa intruna.La un interval de timp ele se dezgheata singure pentru a evita sa faci inauntru pirtie de schi sau patinuar.Deci au o chestie Defrost se numeste, adica dezghetare. Poti face asta si manual dar frigiderul o face el singur automat. Daca acum a revenit la cit trebuia atunci asta e chestia. Daca nu este nici una din astea atunci a inghetat, adica ai gheata inauntru pe tevi, pe radiatorul ala de baga rece.Pe acel radiator se pune ceva gheata dar apoi se topeste si tot asa.Dar se poate intimpla din anumite cauze ca acea gheata sa se puna si mai multi mai mult pina cind se pune un strat destul de mare care face ca efectul freonului sa fie aproape de zero.Tu trebuie sa lasi spatii acolo in frigider cit sin congelator, spatii printre care trebuie sa circule acel aer care vine de undeva de sub sau de stie si eu unde este pus evaporatorul. Daca inghesui in el acolo de nu mai poate respira este normal sa se intimple. Daca tot nici asta nu e atunci undeva pierde freon si tu personal nu ai cei face.Mai verifica daca usa se inchide bine, ca de intra aer pe undeva e normal sa se intimple asa.Mai poate fi defect si termostatul caz in care iar tu nu ai cei face.e ii poti face tu personal? Scoatel din priza lasa-l asa stiu si eu vreo 5-6 ore scoate din el ce ai, dupa curatal sterge apa ca sigur se va topi pe acolo si dupa astea ore baga-l iarasi in priza. Daca se rezolva atunci ai frezolvat problema, daca nu atunci cheama un meserias.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Interesant raspuns,am patit si eu asta, deci la chestia cu gheata pe teava cel mai indicat ar fi sa dezghet frigiderul, sa-l las o zi, si apoi sa-l bag iar in priza, nu? Bineinteles dupa ce il curat.

| romeliakiss99 explică (pentru anonim_4396):

L-am dezghetat in urma cu o 2 saptamani si l-am curatat

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeliakiss99):

Te inteleg, nu-mi explic de ce dar ar fo o solutie sa chemi pe cineva care se pricepe, acasa, sa nu te mai cari cu el la reparatii. succes si daca rezolvi, sa ma chemi si pe mine la un gratar din carnea pe care o pastrezi la frigider. Aduc vinul si bereahappy

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o zi ci doar citeva orepina se dezgheata. Daca sint la fata locului pot spune exact ce problema este. Oricum chestiilece am spus se pot verifica, plus mai sint si alte chestii cum ar fi sanu mai lucreze ventilatorul care circula aerul prin evaporator si alte chestii.Eu ma ocup cu chestii din astea as zice dar nu sint mare specialist.Un aparat de racit are un compresor, 2 radiatoare si eventual 2 ventilatoare.Api sint accesorii cum ar fi termometru, termostat, elemeti de incalzire pentru usa si depinde de frigider filtre bla bla/Daca unul din cele 2 ventilatoare nu lucreaza apare problema nu mai raceste ingheata etc.Compresorul ala are o siguranta termica daca aia se defecteaza la fel nu mai pleaca.Bine eu acum vorbesc asa pentru ca mai toata ziua umblu cu ele si pentru mine este foarte usor.Dar sint chestii ce fiecare om acasa le poate verifica. Poti sa vezi daca aparatul este in priza, daca are curent te uiti inauntru se aprinde lumina da inseamna ca are curent. Apoi vezi pui mina inauntru la fantelealea si verifici daca aerul circula. Daca nu atunci ceva este cu ventilatorul.Chestii din astea le poti verifica.Verifici acel termostat il dai mai tare mai incet si trebuie sa se auda un clik cumva. Daca se aude inseamna ca lucreaza.Si alte chestii de genul asta.Verifici asa ce poti si se vede, si fara sa ai aparatura.

| LIN2010 a răspuns:

Este o combina frigorifica?(frigider+congelator), cu unul sau cu doua compresoare?, sau este doar congelator, aceste amanunte ar ajuta pentru diagnosticare.Respecte

| romeliakiss99 explică (pentru LIN2010):

Eu nu prea ma pricep la astea mama si tata nu sunt acasa asa ca... este un frigider +congelator sus e frigider si jos e congelator

| LIN2010 a răspuns:

Trebuie verificat reglajul termostatului(reglajul acela de temperatura cu mai multe trepte)Sau poate fi o scapare de agent de racire pe circuit. Daca nu este o priblema de reglaj atunci mai bine solicita verificarea de catre personal calificat in domeniu.Succes

| Mihayy96 a răspuns:

In referinta la "Temperatura de la congelator scade de la -18 grade la -1un grad" cred ca ai vrut sa spui "Temperatura de la congelator creste de la -18 grade la -1 grad", dar in fine, incearca sa dai frigiderul pe grade mai mici... poate ai umblat din greseala si de la -18grade ai setat la -2grade sau ceva de genu. Nu prea ma pricep la asta.