| Alecsandra11111 a întrebat:

Am un sobolan sub parchet nu stiu cum a venit de jos in sus. Imi este frica ca o sa iasa, stau singura acasa. Ce solutie as putea sa pun acolo pe parchet? Sau ce miros urasc, ce as putea face sa nu vina sus? Il aud cum zgarie parchetul. Si imi este frica. Am un aparat care da ultrasunete este direct pentru soareci si sobolani dar tot nu a plecat inca. Este pornit tot timpul. Va rog ajutati-ma cumva.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai degraba un soricel. Sobolanul nu incape sub parchet. Daca e parchet clasic cum era inainte(nelaminat) e clar ca a ros PAL-ul de pe sub parchet. Am avut si eu asemenea situatie, chiar daca locuiesc la et 1. Am scapat de el cu asa ceva. Aveam spatii undeva intre lamele si puneam asemenea pungulite in acele spatii. Erau atrasi de miros si mancau acea pastă. In timp au murit. Gasisem doi uscati si fara sa se împută.
https://www.olx.ro/oferta/otrava-soareci-IDcXtTZ.html

| RAY a răspuns:

Ala e soricel si e speriat de tine, tu esti o primata mare care face zgomote mari, nu te ataca daca nu i faci nimic, du-te cumpara lipici si pune-l pe un carton si ceva de mancare gen o felie de salam, si iesi din casa sa fie liniste

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vezi de o pisica sau caine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai cu ce să îl fugărești, mai ales cu miros; nu ai idee cum miros ei, nu au de ce să se teamă de alt miros.
Aparatul cu ultrasunete s-ar putea să fie fals (replică ieftină), dacă nu își face efectul.
Singura soluție ar fi să îi pui pe undeva otravă, dar dacă se întâmplă să moară pe sub parchet, te-ai scos...

| anonimg a răspuns:

La magazinele cu insecticide găsești tot felul de curse de șoareci. Unele sunt făcute special ca să se lipească șoarecii de ele și să nu mai poată fugi.

| Felys a răspuns:

Problema e ca tu nu ai șapa sub parchet si cum a venit un soarece, pot veni mai multi. Orice ai face nu prea ai cum sa ii gonesti, tot ce poti face este ca in cazul cand va perfora parchetul sa ai o capcana, fie sub forma de lipici, fie care ii prinde cumva.Totusi pe termen lung daca casa iti apartine, ar trebui facuta o investitie serioasa, scos tot parchetul si turnata o șapa si pus parchetul peste, doar asa vei tine soarecii in pamant si nu in casa

| Furnicuta000 a răspuns:

Poti sa iei o capcana de soareci. Sau sa iei o pisica de pe strada si cand soarecele iese de acolo pisica il prinde

| romeo78 a răspuns:

Grăunțe de la farmacia veterinară. Dar, caută un vecin care să vină să te ajute. E posibil ca să fi intrat, dar nu mai poate ieși. Rozătoarelor nu le place să stea în un singur loc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bun aparatul ala. Du-te si cumpara otrava pentru sobolani. Eu asa am facut si au murit.am folosit Ratistop. Da si tu funda.