| Daniel26 a întrebat:

Cu ce fel de sârmă/frânghie pot cobora in fantana o pompa, care sa nu rugineasca si nici sa fie din chimicale care sa se transfere in apa. Apa va fi folosita la udat gradina si pentru mancare. Merci!

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cel mai bun este calu de inox de 4-5milimetrii

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Calu?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru darrio2007):

@ Cablul (scuze)

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Intelesesem. A fost doar o gluma din partea mea.
O zi buna!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti folosi linistit o frânghie banala din fibre sintetice.

| lpavel a răspuns:

Exista un fel de sufa care e invelit in plastic ca si cablurile electrice, de obicei acele sufe din cate stiu sunt folosite la intins rufe, alea sunt bune si pentru pompa ta! Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Mateiu a răspuns:

Parerea mea este ca, daca vrei sa faci o treaba buna, sa nu te *scumpesti la tărâţe*, fiindca montarea si PIF a unei pompe submersibile intr-un put de alimentare cu apa este o lucrare de profesionist. Angajeaza un instalator specializat si fii sigur ca el va stii sa(-ti) cumpere cea mai potrivita cordelina de sustinere a pompei submersibile ce trebuie s-o monteze.

| regis a răspuns (pentru Mateiu):

Pe bune? Montare si punere in funcțiune la o pompa submersibila? Adică sa legi un furtun, sa o arunci in apa si sa o bagi in priza e treaba de profesionist? Azi mâine chemam un electrician ca sa aprindă becul.

| gigi002 a răspuns:

Depinde de greutatea pompei si adancimea putului. daca pompa nu e foarte grea iar racordul de iesire din pompa e metalic sau un plastic bun, nu o legi cu nimic. mufezi teava de p.e. dintr-o bucata ( e mai ieftin si mai durabil decat furtunul ) si o suspenzi sau o scufunzi direct de teava. ( eu asa am facut) spor