| valah_9720 a întrebat:

As dori un top 3 al brandurilor pentru aerele conditionate. Am incercat sa citesc, insa gasesc diverse opinii. Am citit despre Daikin, sincer nici nu am auzit de ei. Voi ce recomandari aveti?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde ce fel de aparate doresti. Aparatele de aer conditionat sunt de mai multe tipuri:mini split, Split si pachet laughing iar fctie de asta topu ala se schimba.
Pt minispituri, adica aparatele alea de jucarie ce sunt prin europa acolo sunt firmele astea ce ai zis tu si altii pe aici, iar Daikin ala este destul de bun.in general mai toate minispliturile astea is ok nu este f mare diferenta intre ele.
Daca in schimb vrei splituri,atunci firmele astea ce se arata pe aici nici nu mai exista laughing sau la pachete,adica alea ce se folosesc pe marketuri,pe restaurante si chiar la unele case.
Aici vorbim de Trane, Carrier, Goodman si alte branduri ce europenii nu prea au auzit de ele.
Dar daca e vorba despre un minisplit ia si tu un Samsung, aia fac aparate destul de bune, desi cum am spus sunt branduri vorba ta ce nici nai auzit de ele si functioneaza super bine.
Chiar am lucrat la ceva minisplituri de astea si de ani buni nu sau defectat nici unu nici deal dracu laughing si este o firma de asta mai necunoscuta, cand ne-am dus sa le verificam era jale murdare vai mama lor dar nimic defect.
Apoi un aparat de asta daca il intretii normal nu vad de ce sa se defecteze.Trebuie curatat anual afara condenseru iar inauntru sa speli filtrele alea si nu vad sa ai probleme.
Daca in schimb ai casa si vrei sa pui aer in toata casa este recomandat Splituri cu desenele alea animate nu ai ce face la toata casa laughing sau poti sa pui si din alea dar te rupe la cost pentru ca se schimba treaba ai compresor varaibil ai multe alte chestii care face ca acel aparat [t toata casa sa fie altfel facut si destul de scump,mai scump decat un split.
Spiltu se monteaza in pod,sau undeva in garaj, sau intr-o debara, trebuie ducturi sa duci aerul in toata casa, de aia este mai bine sa il pui in pod daca stai la casa, daca stai la aptm atunci trebuie sa construiesti ceva ducturi dar nu-i cine stie ce complicat laughing

Daca vrei sa stii mai multe despre branduri si in general despre aer conditionat cauta pe Youtube, dar scrie in engleza si gasesti informatii f multe acolo.Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| TudorVali a răspuns:

Sunt foarte multumit de aparatele Viesmann Vitoclima, sunt din generatia noua cu inverter, foarte silentioase si economice. Pe modul noapte nici nu se aud, asa ca poti dormi linistit cu ele. Functia de autocuratare este foarte importanta din punctul meu de vedere