| Simon_7286 a întrebat:

As vrea sa cultiv in ghiveci acasa sparanghel(asparagus), ghimbir(ginger), andive si catina alba-aceasta in fata blocului.Nu gasesc in magazinele de seminte de flori si legume seminte ale acestor plante ca sa le pot planta. Ma poate ajuta cineva, macar cu o informatie? De asemenea as vrea sa gasesc si castane comestibile si sa incerc sa le adaptez la zona in care locuiesc, in lunca Dunarii.Mltumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
incearca sa intri pe acest forum, daca nu vrei sa-ti creezi pseudonim poti citi offline http://hertha.free-bb.com/ Forumul se numeste PlantFanatics
incearca si aici (DAR pe acestia nu-i cunosc deloc) http://www.incasa.ro/arhiva/vand+seminte+flori

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta semintele si prin supermarketuri. Pentru ghimbir spre exemplu tot ce trebuie sa faci este sa cumperi radacina de ghimbir din supermarket, de la raionul legume si o pui in pamant. Se comporta destul de bine in ghiveci fiindca daca o plantezi afara toamna va trebui sa scoti radacina din pamant deoarece la noi in tara nu rezista peste iarna.
Sparanghelul se inmulteste prin seminte (intreaba de mai multe ori la diverse magazine de seminte sau uitate in supermarketuri, magazine de decoratiuni pentru gradini). La gradinile ornamentale ar trebui sa gasesti in ghiveci radacina de sparanghel. Insa pe urma va trebui s-o muti in gradina fiindca are nevoie de spatiu pentru a se dezvolta. Daca vrei sa culegi primavara sparanghel trebui sa ai min. 2 plante/persoana. Si il vei putea culege abia dupa 3 ani. Odata plantat nu mai are nevoie de ingrijiri speciale si ramane in pamant putand fi cules timp de 20 ani.
Semintele de andive se gasesc mai usor la magazinele de seminte, flori, in piete. Se seamana primavara in luna martie - aprilie.
Despre catina alba nu stiu prea multe. Insa cred ca poate fi inmultita prin butasi (cumperi din piata acele crengute cu fructe si le plantezi in pamant avand grija sa-l mentii umed) sau cu radacina.