| teo530 a întrebat:

Ce specii de plante carnivore se gasesc in magazine/supermarketuri? Imi plac, chiar ma fascineaza aceste plante si vreau sa cumpar una. As prefera una usor de ingrijit, care trebuie udata 1-2 ori pe sapt si sa ii placa un loc pe biroul meu (va fi la umbra pe birou).
Pot pune pamant normal de flori in ghiveci?
Si vreau daca se gasesc, seminte sa le plantez? Am cautat pe eMAG si am gasit planta la 60-70 de lei si mai bine astept sa creasca planta decat sa cumpar una de 60 de lei.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai cunoscuta planta carnivora de interior este Dionaea Carnivora, am gasit pe un site de vanzare: https://www.bakker.ro/products/3-buc-plante-carnivore-combinatie
Sau daca vrei doar Dionea uite aici: https://www.bakker.ro/......stru-verde

| teo530 explică:

Si inca o intrebare, cum se polenizeaza planta? daca vine o albina si e atrasa intai inspre capcana, planta o mananca si nu mai are cine poleniza planta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru teo530):

"Atentie trebuie voi sa o polenizati, sau poate aveti noroc cu albinutele, deoarece nu este autopolenizatoare."

| teo530 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai asta nu stiu. cand am cautat pe net am gasit in descrierea plantelor ca nu au autopolenizare. dar daca albinuta pica in capcana, cine mai polenizeaza?