| Florian80 a întrebat:

As vrea sa va intreb daca am cumparat un ap.cu balcon inchis in termopan as putea sa aduc ceva mester sa-l desfaca? Eu am nevoie de ap cu balcon deschis...sa am aer.Credeti ca pentru operatiunea asta imi trebuie ceva autorizatie speciala? Ms

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Iar ce spune Violeta este o tampenie.Toate proiectele de arhitectura trebuie sa aiba balcon si majoritatea au. Faptul ca romanii sunt pasionati pana la oase sa-l inchida e partea a doua.Mergi prin alte tari sa vezi daca se intampla asa. Spoiler: Nu, oamenii respecta constructia si se bucura de aerul liber, ventilarea livingului sau a dormitorului se face direct, nu printr-o alta incapere, se relaxeaza pe balcon, socializeaza cu vecinul etc, pe cand romanii il inchid ca sa depoziteze acolo lucruri si sa nu scoata capul pe geam decat la artificiile de la revelion.Make it make sense.

Ia uite aici cum ar trebui sa fie, dar cum este de fapt(imaginea de jos), in special in Romania : https://www.facebook.com/mugur.tureschi/posts/3963566003691210

| Florian80 explică (pentru dullcat):

Si eu zic ca ce violeta mai bine s ar abtine de la.comentarii.aiurea si neavenite

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florian80):

Nu ti-am luat boii de la caruta, baiete, doar ti-am dat un sfat de care poti tine cont sau nu, asta fiind decizia ta.
Chiar esti imatur? ca te comporti ca un copilas razgaiat.

Hai sa te vad cat esti de matur si inteligent esti:
- daca ai bun simt, vei multumii de sfat celor care ti-au raspuns
- daca esti imatur si prost crescut, probabil vei vorbi urat.
Deci, care-i reactia ta?

| Florian80 explică (pentru Violleta2022):

Hai sictir nesimtito

| dullcat a răspuns (pentru Florian80):

Multumesc pentru funda.Aici scrie ca doar trebuie sa anunti primaria, dar nu ai nevoie de autorizatie: https://www.antena3.ro/......72046.html

Pentru a nu avea probleme cu frigul poti sa schimbi usa catre balcon, alegand una cu tamplarie solida, mai grea, nu la 1000 de lei bucata.Foarte mult straini canta pe balcon, cresc plante, citesc, lucreaza, stau si se bronzeaza etc.Mi-ar placea sa vad asta si la noi.

28 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai nevoie de autorizatie pentru a scoate tamplaria.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu face sens ce vrei tu, ca poti deschide larg geamurile termpoane si ai cat aer vrei.
Ca sa dai jos termopanele este o gramada de munca si bani, ca au fost sudate, dar gandeste-te bine ca la iarna p sa acoperi cu prelata, sau cu saci de polistiren, ca bate vantul si gerul si ingheti, dar asta este alta poveste.

Pune-ti mai bine AER CONDITIONAT in casa si ai "gramezi de aer" si probabil ca te ajunge chiar mai ieftin, decat sa chemi construcorii sa-ti demoleze balconul de termopan.

| Florian80 explică (pentru Violleta2022):

Eu vreau sa stau in balcon la.aer nu...in casa cu aer conditionat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florian80):

In balcon nu poti sa ai aer, acolo ai toata dogorea si canicula de afara, chiar te sufoci.

| Florian80 explică (pentru Violleta2022):

Nu si seara

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florian80):

Seara este atmosfera plina de praf, fum si impuritati, dupa dogoarea de peste zi, deci nimic curat de respirat.

Dar ma rog, este casa ta si balconul tau, deci poti sa arunci termopanul si sa platesti cat vrei sa ti-l demonteze.

| dullcat a răspuns:

Buna.In mod normal cei dinaintea ta au gresit, deoarece blocul a fost construit cu balcon, nu cu,, logie". Intreaba administratorul blocului, esti oricum safe si probabil faci parte din acei 1% care isi folosesc logica. Felicitari.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da. Iti trebuie de la primarie autorizatie de renovare.

| Florian80 explică (pentru StoicAnalysis):

Super asa...deci ma leg la cap fara sa ma doara

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Pentru ce autorizatie daca toti romanii isi inchid balcoanele ilegal?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

El poate sa faca ilegal orice modificare daca vrea, eu doar am spus ca in mod normal, ar avea nevoie de ea pentru a incepe operatiunile de renovare. Si recomand asta sau sa se intereseze la primarie sau din cunostinte daca poate sa faca cumva rost de ea fara sa intre in alte belele. De exemplu, ar fi foarte aiurea pentru el daca are niste vecini **** si il vor da in gat la primarie.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Florian80):

Mai bine asa decat sa ti se faca reclamatie de la un vecin rau voitor.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ilegala a fost modificarea dinainte, pentru care 99% nu cer autorizatie, iar pe primarii le doare undeva, nu sanctioneaza cu nimic. Daca le pasa dadeau hotarare de consiliu local sa nu mai inchida romanii balcoanele si sa arate totul pestrit ca la circ.De aceea am spus ca nu are nevoie.Vecinii ar trebui sa te dea in gat cand faci ceva ilegal, nu cand aduci lucrurile la starea initiala, legala.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

Nu conteaza cum a fost legal si cum nu a fost legal. Si nici ce a facut proprietarul inainte. Conteaza ca la orice constructie sau renovare pe care o faci intr-un imobil, iti trebuie autorizatie. Stiu ca pare o prostie, dar asta-i legea. Ca romanii ii doare in pix si fac fraudulos, e alta mancare de peste. Pana si un pamant pe care il cumperi si are o casa darapanata pe el, iti trebuie autorizatie sa-o darami, chiar daca nu deranjeaza pe nimeni. E un mod al statului de a-ti lua bani la orice rahat. Nu zic ca legea e buna, zic ca daca vrea omul sa fie 100% sigur ca nu o sa aiba interferente de genul, ar fi mai bine sa se conformeze legal.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu este un mod al statului de a-ti lua bani la orice, tine de urbanism si de faptul ca nu poate tot prostul sa construiasca orice vrea.In tarile civilizate nu face oricine cum il taie capul : https://www.facebook.com/mugur.tureschi/posts/3963566003691210

Iar pentru balcoane si altele este o noua lege, un unison cu heirupul maselor pasionate de inchisul balcoanelor: https://www.antena3.ro/......72046.html

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

"În schimb, va trebui ca acele persoane să informeze primăria din localitatea unde va avea loc lucrarea respectivă de construcţie."

Adica mai pe scurt, e aceeasi Marie cu alta palarie. laughing Tot trebuie sa informezi primaria de ce vrei sa faci.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu este acelasi lucru.Pentru a primi autorizatie la orice astepti luni bune, pentru constructii astepti chiar ani.Informarea o faci pur si simplu si te apuci imediat de treaba.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

La timpul petrecut pentru a astepta o decizie, da, nu e la fel. Dar la procedeul prin care trebuie sa anunti primaria inainte sa te apuci de treaba, e la fel ca la autorizatie. Pana la urma, tot trebuie sa te duci la primarie. In plus din ce am inteles, legea asta e cu doua taisuri.
E buna pentru ca mai taie din birocratie, dar proasta pentru ca nu ai restrictii la materialele si culorile pe care vrei sa le alegi atunci cand inchizi sau deschizi un balcon, distrugand aspectul blocului sau structura balconului daca proprietarul e zgarcit la bani sau la gusturi.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Al doilea tais nu exista, fiindca romanii oricum faceau ce ii taie capul si inainte, izoland cu ce doresc si acoperind cu tencuiala in nspe mii de culori, inchizand cu termopan in 20 de nuante, cu partiu diferit, ferestre diferite etc etc.Este inca un argument impotriva inchiderii, pe care nu l-am mai mentionat clar, desi am spus ca totul arata pestrit, ca la circ.

Daca ar fi existat o lege care sa tina cont si de ce ofera blocul pietonilor si imaginii orasului per total, sa spuna ca ai voie sa inchizi dar esti obligat sa folosesti ferestre cu deschiderile cutare(care nu se negociaza), doar nuanta 1 sau nuanta 2, pentru fiecare bloc (nu tot orasul la fel), ar fi fost altceva din punct de vedere al coerentei vizuale si unitatii sau a aspectului exterior in general.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

Faceau ce ii taie capul si inainte ilegal, dar acum o pot face legal laughing. Asta e ideea. Daca tot faci o lege, fa-o ca la carte. Problema principala nu s-a rezolvat. S-a rezolvat doar hartia aia pe care trebuia sa o astepti. Ceea ce nu ne incalzeste cu nimic la problema structurii si esteticii.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Va mai dura 100 de ani pana cand ajungem acolo.Eu am incetat sa ma mai obosesc in legatura cu asta, desi inainte incercam sa le explic tuturor apropiatilor care e buba.
In prezent mi se pare mai important ce se intampla la parterul cladirilor, spatiu care interactioneaza constant cu pietonii, fiind la nivelul ochilor.Aici un ghid foarte bun despre cum ar trebui sa fie: https://www.primarie6.ro/......i-2022.pdf

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Inainte sa te decizi sa scoti ferestrele, sa nu uiti de omizi, gandaci, plosnite... depinde cum este pe unde stai tu, la mine nu ar merge fara geamuri.

| Florian80 explică:

Am inteles! Deci caut exclusiv unul cu balcon deschis! Cam rar asa ceva azi...mai.toti si au inchis balcoanele...de.frica.hotilor!