| Girly97 a întrebat:

Cu ajutorul unui prelungitor special, ar putea o baterie externa sa alimenteze un aparat electric in locul unei prize clasice?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Aparatele electrice "clasice" functioneaza cu 220/230V curent alternativ, iar o baterie externa de telefon scoate doar 5-6V curent continuu. Ar fi nevoie de un convertor de tensiune, asemanator celulelor solare (scumpe).
Insa, puterea electrica inmagazionata intr-o baterie externa este mica (10-50Ah) pentru a da energie suficienta, ceea ce, dupa convertire, ar da curent maximum o ora pentru un bec cu Led, cu consum mic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca nu

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Votajul e prea mic pentru orice nu e telefon/casti/smartwatch.

| Dismally a răspuns:

Da, daca transformi curentul continu in curent alternativ si faci din voltajul bateriei (12 V sau cat are) 220V. Dar nu este o solutie eficienta, bateria se va consuma foarte repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ai nevoie de un convertor si mai multe chestii ca sa ajungi la 3 faze 250v