| Claudiu2011 a întrebat:

Am luat ieri o unitate centrala noua din Altex. Mi s-a facut proba (Adica pornit, stat 4-5 minute si inchis). cand am ajuns seara de la munca am zis sa o bag in priza ca tot omul.a stat pornita pana in 10 minute maxim si s-a inchis. am scos din priza stecherul care alimenta unitatea si cand l-am bagat iar mi-a sarit siguranta de la prize..nu mai functiona niciuna... a trebuit sa apas din nou la tabloul electric pe siguranta si sa mai incerc odata...acelasi lucru. vreau sa ma duc inapoi cu el si sa mi se schimbe pe loc cu alta din acelasi model sau din alt model.nu accept sa mi se ia in garantie atata timp cat nu m-am folosit de ea nici cinci minute.adica e inadmisibil sa mi se spuna de garantie in loc sa mi se schimbe(e ca si cum as cumparao si as trimite-o in garantie). Daca o sa doreasca sa mi-o ia in garantie o sa sun protectia consumatorului.Credeti ca o sa am castig de cauza?

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Inadmisibil este sa-ti iei calculatoare la oferta! Calculatoarele se iau pe componente si ti-l asamblezi! Aia nu stiu cum sa scape de ele, baga in ele tot ce nu se vinde! Nu esti nici primul, nici ultimul care pateste asta! Numai eu stiu cate calculatoare luate la oferte am avut la reparat...tot noi ca si al tau!

Asa e cand pleci la vanatoare fara pusca!

| anonimg a răspuns:

Mi-e teama ca nu pc-ul este de vina, ci siguranta -adica tablul electric din casa ta este de vina.
Apeleaza la un lelectrician. Cred ca trebuie sa schimbi siguranta cu o alta care are un amperaj un pic mai mare(nu foarte mare!).
O alta cauza poate fi ca undeva exista un scurt.