| anonim_4396 a întrebat:

Atunci când cumperi o casa plătești doar prețul sau și rata?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce rata sa mai platesti daca ai platit pretul integral?
La notar platesti onorariul notarial, TVA pe acesta si taxa pentru inscrierea dreptului de proprietate in CF. Dupa aceea vei plati impozitul anual pe casa si bineinteles utilitatile (energia electrica, gaz, apa, canal, etc, dupa caz).

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am vazut pe un site ca o casa de vânzare costa 40 000 de euro și vreau sa știu dacă trebui sa mai plătesc ceva în puls?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Pretul casei se negociaza cu vanzatorul, asa ca numai de la acesta poti afla cat va costa, respectiv poate cere initial ceva mai mult, poate cere doar 40.000 euro sau poate lasa din pret sub aceasta suma.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prețul de pe site este așa zisul preț de strigare. Vizionezi casa, vezi în ce stare este, dacă mai trtebuie să investești în ea ca să poți locui și apoi negociezi acest preț cu vânzătorul.