| Larisaroxana777 a întrebat:

Avem un termostat pe baterii pe care vrem sa îl setam la 22 de grade. Dacă îl punem pe 22 grade, pornește centrala, se încălzește în casa, iar peste câteva ore termostatul se setează singur la 16/17 grade și in casa se răcește. Iar îl dam la 22, iar pornește centrala și tot asa. Ce ar putea fi?
(Tocmai ce ne am mutat aici iar proprietarul nu știe pentru ca a cumpărat apartamentul fix în ziua în care ni l-a și închiriat, nu locuiește în țară)

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Treb sa cauti manualul acelui termostat, pentru ca cine la avut, sau cine la instalat, la programat.
Asa ca tu degeaba setezi, ca el revine dupa un timp la setarile programate.
Ce poti sa faci, nu stiu, trebuie sa il am linga mine sa il butonez, dar cand setezi temperatura aia ce spui de 22 grade, cauta si vezi daca spune pe undeva permanent sau temporar, apoi tu bifezi permament.
Termostatul nu are nimic, doar ca trebuie sa-i scoti programul, sa il lasi doar pe manual.
Fara manual nu stiu de poti face ceva. Piti cauta manualul dupa numele termostatului, dupa model si iei de pe net, apoi anulezi programarea facuta, asa rezolvi problema.

| Larisaroxana777 explică (pentru relian):

Mulțumesc! Am sa încerc însă este un termostat destul de vechi care are doar 3 butoane și vreo 2 rânduri de scris pe el, nu știu dacă este asta laughing

| relian a răspuns (pentru Larisaroxana777):

Nu trebuie sa aiba butoane multe sa fie programabil.C auta manualul, gasesti pe internet, citeste si vezi daca este programabil, atunci asta e problema, daca nu-i programabil, atunci este defect.

| Larisaroxana777 explică (pentru relian):

Am reușit, mersi mult

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Are un program presetat pe care il urmează. Ca sa nu iti bati capul cu modificarea programului, gaseste functia de blocare, care de obicei afiseaza o palma umana sau o cheie. Astfel termostatul va mentine temperatura setata de tine (22 de grade), pana o schimbi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Alecsandru322 a răspuns:

Înjură proprietarul...