| IMihaela80 a întrebat:

Buna ziua, as avea si eu o problema desi termostatul este pus la un grad scazut 17-18 grade centrala porneste si la 20 grade.Este un termostat Computherm cu setare zilnica. Multumesc!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil e trecută pe modul de operare manual. Daca ai doua leduri aprinse pe receptorul de langa centrala, apasa pe butonul notat M/A (manual/automat).

Bula
| Bula a răspuns:

Termostatul ori nu masoara acelasi temperatura cu alt termometru, ori este conectat gresit sau e chiar defect.
Trebuie verificat de un specialist (care face si verificarile periodice al centralei).

| mihai69 a răspuns:

Nu cumva centrala pornește ca să facă apă caldă?

| relian a răspuns:

Is 2 tipuri de functionare a unui termostat.

1- termostate care opresc centrala cand temperatura setata de tine a fost atinsa
2- termostate care pornesc centrala cand temperatura setata de tine este atinsa.

Tu se pare ai varianta 2.

Tu ai setat termostatu la 18 grade. Ei la tem aia el da comada la centrala sa plece, temperatura va urca vreoi 2-3 grade si atunci centrala se va opri.

Cind temp va scadea iar la 18 termostatu spune centralei sa plece iar si tot asa.

Deci centrala se opreste la 20 sau 21 si pleaca la 18 cit este setat termostatu.

Daca vrei sa ai o tem mai scazuta acolo, seteaza termostatu la 16 grade, apoi temp va urca pana la 18, deci o sa ai max 18 grade, apoi va scadea, cand ajunge la 16 pleaca si etc.

Deci la tine totu este bine, nu-i nimic rau.

Termostat cu setare zilnica cei ala? Termostatele le poti seta cum vrei tu, poate ai vrut sa spui ca este un termostat fara programare, deci setezi tu cand vrei mai sus mai jos etc de fiecare data.

Termoastatele cu programare, le pui tu date in ele, cand sa plece azi, cand sa plece diseara, in weekend si etc si el singur urmeaza acel program.
Dar mai bun e asta la care pui tu, aleleante is pentru aia cu bani multi carora nu le pasa si nu vor sa stea tot timpul sa umble la termostat.

Cred te referi cand pleci de acasa, ilk dai mai jos, chestii de genul asta.
Ala programabil este bun daca ai un program stabilit, zilnic sa stii dinainte cand pleci, cand vii etc.Atunci programezi si ala stie ce sa faca.
mai sunt termostate cu wireless, alea is si mai bune, pleci de la munca sau esti in oras si vii spre casa, pac dai mai sus temp, cand ajungi deja sa fie mai caldut laughing

Ar mai fi si o alta situatie, de exemplu in RO centralele unora is facute sa faca si caldura si apa calda la dus la bucatarie.
Daca tu ai nevoie la baie, iar tem setata pentru caldura este atinsa centrala tot pornenste, pentru ca trebuie apa calda la baie.

Apa de baie nu are legatura cu apa de la calorifere, is circuite separate, ar fi si asta o cauza pentru care tu vezi ca porneste centrala si la gradele alea.

In cazul asta daca sa zic normal la 18 grade termostatu inchide centrala, inseamna ca ai termostatu din situatia 1, adica setezi 18 grade centrala trebuie sa stea daca in camera is 18 grade, va pleca cand or sa se faca 16, aduce iar la 18 si se opreste.

Daca pleaca si la 20 sigur sa nu zic garantat pleca pentru ca da apa calda la baie sau la bucatarie.

Astea is toate posibilitatile posibile laughing

Indiferent de situatie totu este in regula, nu e nimic gresit, asa ca stai linistit/a.

| IMihaela80 explică (pentru relian):

Multumesc celor care m au ajutat cu un raspuns intr adevar nu era nici o problema temp.trebuia scazuta mai mult pentru a evita pornirea centralei.O seara frumoasa!

| Lioana a răspuns:

Poate conexiunea intre termostat si centrala nu e buna. Poate sunt slabe bateriile la termostat si nu-l mai vede centrala si atunci porneste automat.

| RaduRobertRO a răspuns:

Depinde unde e pus, sau poate e defect, vezi mai multe temperaturi setate si apoi iti dai seama.

| IMihaela80 explică (pentru RaduRobertRO):

Multumesc pentru raspuns!

| IMihaela80 explică (pentru RaduRobertRO):

Multumesc!