| Trebor_4651 a întrebat:

Azi la scoala m-am patat cu ceva negru pe pantaloni. nu sunt sigur ce e dar tind sa cred ca e smoala. vreau sa stiu daca petele ar putea iesi cu vanish sau cu altceva pentru ca imi plac mult pantalonii si nu vreau sa-i arunc

2 răspunsuri:
| kscorpio a răspuns:

Catran, smoala
Înlaturarea petelor de catran se face prin frecarea locului cu benzina usoara (neofalina) sau terebentina.
Asfalt
Petele de asfalt se recunosc dupa culoarea lor neagra pana la maro-închis. Portiunea patata se trateaza cu solventi ca : benzen, sulfura de carbon, cloroform. Deoarece asfaltul dizolvat se împrastie foarte usor în tesatura, determinînd extinderea marginilor petei, este necesar sa se schimbe frecvent solventul pentru a se lucra mereu cu o solutie curata.
La tesaturile albe sau în culori pastel va ramane de obicei o pata galbuie care se poate înlatura prin tratare cu o solutie de 3% amoniac, urmata de o spalare energica cu apa curata. Ţesaturile din matase acetat sau fibre din policlorura de vinii trebuie tratate numai cu benzina.
Alta metoda, dar asta e „babeasca" este cu unt.
Daca pata e proaspata, radeti-o mai intai cu lama unui cutit. Puneti apoi deasupra unt nesarat sau glicerina. Lasati sa actioneze mai multe ore. Frecati cu spirt, apoi spalati cu apa si cu sapun.

| kscorpio a răspuns:

Daca nu se curata pune-i un petic frumos si gata. Ca doar se poarta si petice sau cu niste cusaturi haioase peste pata.