| Deni87666 a întrebat:

Bună, am făcut dus și nu mi-am dat seama ca mi-era blocata scurgerea de la baie și sa făcut fântână în bucătărie, a venit vecinul de dedesubt și a bătut la usa dar nu i-am răspuns fiindca încercăm sa iau din apa si mi-a fost rusine, am încercat sa spăl ceva la ghiuveta și nu mai avem apa, e posibil ca vecinul sa îmi fi oprit apa?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vecinul te inunda și nu e acasă, cel mai logic e sa opresti apa pe toata coloana.
Nu e motov sa nu raspunzi intr-o astfel de situație, este evident ca a fost un accident, iar daca nu aveti asigurari va trebui sa suporti costul reparatiilor si pentru vecin.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut dus in baie, sau la chiuveta din bucatarie?
Cum este posibil sa faci ceva?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai eu așa aș fi făcut dacă ma inunda un vecin și nu era acasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desfunda scurgerea nu o lasa asa ca inunzi vecinii si te "trezesti" cu politia la usa, ia pompa si desfunda scurgerea de la cada ca tu ai infunda to, esti fată? Daca da, scurgerea de la cada e infundata cu par, iti cade parul si acesta infunda canalizarea ca se face ghemotoc, nu poti lasa asa scurgerea ca ori inunzi vecinii ori ramîi fara apa pana nu desfunzi scurgerea. Apa ti a oprit o administratorul nu vecinul, doar administratorul blocului are cheile de la subsol si stie cum vin țevile ce coloana de apa sa opreasca pe etajul tau la apartamentul tau. Ia legatura cu administratorul si cu vecinul pe care l ai inundat si rezolva situatia nu astepta sa i ti dea drumul la apă fara sa repari instalatia, cheama un instalator de apă daca nu te pricepi, el va desfunda scurgerile de la cada si chiuveta si te va "usura" de 250 sau 300 lei, nu ti le repară nimeni fara bani.

| mont a răspuns:

Da e posibil, verifica și tu robineții din scară.

| Dragobeta a răspuns:

Cum nu ai raspuns a crezut ca nu esti acasa. Si a oprit apa pe coloana ca sa nu inunzi mai mult.
Mergi la el, cere-ti scuze, explica situatia si roaga-l sa deschida apa.