| claudiea79 a întrebat:

am o intrebare; stau la bloc si pe balcon sint viespii si albine cu ce sa dau? stie cineva? nu mai pot sa deschid usa. sa intind rufe. albinele vor sa isi faca cuib intre crapatura bolocurilor cu ce sa dau sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca cu focul si fumul! Prea periculos!
Incearca un spray special impotriva viespilor!
" DENUMIRE: Insecticid aerosol.
COMPOZITIE: Tetrametrina pura 0, 2g; Permetrina 25/75 0, 48g; Piperinol butoxid 1, 2g. Solventi si alte componente pana la 100g.
FORMULA: Spray.
CARACTERISTICI: Insecticid cu actiune rapida impotriva multor insecte, dar recomandat in special, datorita formulei si metodei utilizate, impotriva viespilor si cuiburilor lor. Valva speciala permite lovirea insectelor de la o distanta de pana la 4m direct in cuib, indepartand pericolul ca cel care foloseste produsul sa fie atacat. Are de asemenea o perioada indelungata de persistenta.
MOD DE UTILIZARE: Agitati inainte de folosire. Pulverizati la intervale scurte de timp, indreptand jetul direct sub cuib. Pentru a obtine rezultate bune, in special pentru viespi se recomanda efecturarea tratamentului seara tarziu "

7 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Cu spray pentru gandaci. e foarte eficient dar sa pui ceva la nas cand dai (miroase neplacut si este si toxic)

| covexrobu a răspuns:

De obicei se rezolva putin mai altfel aceasta problema decat cu insecticide. Se imbiba o carpa in benzina/motorina se da foc si se tine acolo carpa. Bineinteles trebuie sa aiba un maner aceasta carpa. Dupa ce le-ai dat foc o sa li se arda aripile si vor cadea pe jos le pot lua cu o lopata sau sa ii aduni cu matura si afara cu ei la cos. Poti incerca si cu insecticide puternice dar s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta sa te atace in timp ce dai cu insecticid. roga-l pe sotul tau sau un barbat sa faca treaba cu flacara de preferat cineva care a mai facut asta. ( sper ca nu ma consideri misogin ).

| madia a răspuns:

Da cu un spray de insecte.
sau muta-te worried

| Razvy197 a răspuns:

Pai daca e asa... da cu spray de muste si alte insecte. Sprayul il poti gasi in orice magazin happy. Si la mine s-a intamplat asa si mami a dat cu spray de muste si imediat au murithappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu fum. vor pleca.nu vor muri. daca si ele ar dori sa ne scoata din blocuri, sigur ar reusi.vezi filmul roiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dai cu spray pentru gandaci o sa te intepe si o sa devina mai agresive cele care nu mor prea repede sau deloc, de murit nu prea o sa moara daca balconul tau e neinchis(in aer liber). Incearca sa la alungi cu fum, fumul le amorteste sau le alunga pe unele, pe altele le omoara daca fumul e dens.(nu prea exista posibilitatea sa te intepe) uite ceva de genul acesta aici : http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t394169.html

| banzicarul a răspuns:

Pai da-le o mama de bataie si spune-le ca acolo nu sunt la concertul AC/DC...winking