| MissYouToo a întrebat:

am o mare problema. Hota mea de la bucatarie a inghetat inauntru, plus acel burlan. Are iesirea in exterior, deoarece aerisirea a fost distrusa de cei de la etaj si altfel nu aveam cum, eu stand la parter. Intra foarte mult frig, nici nu se poate sta in bucatarie, daca nu gatesti. Am vazut ca sunt capace pentru exterior care au niste clape si cica nu ar mai intra frig. Cum sa rezolv problema? Cum ati rezolvat voi? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| titisan70 a răspuns:

E foarte bun, se numeste capac pentru grila de ventilare si costa in jur de 15 lei 2bucati, pentru interior si pentru exterior.

11 răspunsuri:
| titisan70 a răspuns:

Dezgheat-o cu un uscator de par iar apoi cumpara-ti acel capac si aplica-l in exterior daca ai posibilitate.

| MissYouToo explică (pentru titisan70):

Dar nu stiu daca e bun de ceva ala, ca pot sa il schimb pe cel de acum.

| MissYouToo explică (pentru titisan70):

Aha, multumesc!

| titisan70 a răspuns (pentru MissYouToo):

E foarte bun, se numeste capac pentru grila de ventilare si costa in jur de 15 lei 2bucati, pentru interior si pentru exterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista intr-adevar un capac care are niste lamele orizontale mobile si se deschid in momentul cind sufla aerul dinspre hota, in rest stau inchise.

| MissYouToo explică (pentru anonim_4396):

E un frig groaznic, cineva imi spunea sa pun un burete si sa nu o mai folosesc. Dar nu pot, pentru ca se face condens si peretii se uda in ultimul hal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissYouToo):

Tu spui ca se face condens in bucatarie cind gatesti?

| MissYouToo explică (pentru anonim_4396):

Cand nu o folosesc, deci nu intra posibilitatea sa nu o mai folosesc.

| PavelCrisan a răspuns:

Exista asemenea capace cu care poti face izolatie foarte buna. Vezi daca gasesti aici https://www.tisco.ro/ pentru modelul tau de hota.

| IonelDorel a răspuns:

Da..cu capace rezolvi. Eu am o hota Gorenje DF 6116E luata de pe http://hotatelescopica.ro/ si la fel am facut cu ea pentru izolare.

| Daniel_Enescu_1974 a răspuns:

Nu stiu daca rezolvi ceva cu acele capace sau alte ghidusi, eu mi-as indrepta atentia asupra sursei de caldura din bucatarie, ori este prea mic dimensionat caloriferul ori nu radiaza constant. Burlanul de la hota si eu il am in exterior si nu am nimic sa optureze aerul rece din afara spre interior si stau si la etajul 4.

| MissYouToo explică (pentru Daniel_Enescu_1974):

Intra frig in casa pe la hota, de asta vreau sa schimb capacul din exterior.