| IencsiClaudia a întrebat:

M-am mutat recent intr-un bloc de 8 etaje. La noi in apartament se fumează in Bucătărie cu hota deschisă si geamul deschis. Aerisirea la baie e pornita doar când face cineva treaba mare si usa la baie e mereu închisă. E a doua oară când vine vecinul de la 2, noi stand la 4 si susține ca ii intra fum in baie prin aerisirea noastră. Mie mi se pare imposibil, deoarece aerisirea nu e pornita non-stop si când găteam susținea ca nu simte miros. Care ar fi rezolvarea? Aerul din aerisire nu ar trebui sa urce, nu sa coboare pana la 2?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca hota e legata la aerisire, bineînțeles ca va intra fum/miros in toate apartamentele, de sus si de jos. Aerisirea este un sistem de ventilatie naturala, nu are ce cauta un ventilator acolo, cu atat mai putin unul de hota, care are un debit mult peste capacitatea proiectata pentru acea acelei aerisire.
Evacuarea hotei trebuie scoasa prin perete, in exterior.
La fel si ventilatorul de la baie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Care ar fi rezolvarea?"

Sa nu mai fumati in casa

| relian a răspuns:

Aerul ar trebui sa urce, daca are unde urca, daca are suficient tiraj sa urce.
Aerisirea aia ar putea sa fie infundata, nu de tot dar partial, ca urmare evacuare se face mai incet, iar cand este aglomerata, cand mai multi o felosesc, ea sa fie f solicitata si cum am spus aerul sa nu urce asa de rapid pe cit ar trebui, de acolo si mirosu care poate cobori.
Deci nu este nimic imposibil.
Blocul ala cit de vechi este? Daca este vechi, ar trebuie sa urcati pe bloc, sa identificati acolo care este aerisirea voastra pe colana aia, apoi cu o perie cilindrica, la diametru acele aerisiri, sa curatati acolo aerisirea de sus in jos.

Acea perie, sunt si perii speciale pentru asa ceva, dar puteti sa si improvizati una, o prindeti de un fier beton ceva, sau oricum ceva mai puternic sa nu se rupa, care sa poata fi extinsa, inadita, si sa puteti monta la o bormasina mai mare, bagati acolo si curatati pana la etajul 1 sau pana jos la subsol, ori unde are deschidere acea aerisire jos.

Dupa o sa fie mult mai bine.Dar sunt sigur ca nimeni niciodata nu a curatat acea aerisire, iar alea se curata asa la ceva intervale de timp.

Alta cauza, nu vad care ar putea fi, sa fier acea aerisire cu coturi, cu chestii genul asta si sa nu urce aerul asa de rapid. Normal o aerisire ar trebuie sa fie dreapta fara curbe fara alte chestii.

Verificati si voi ce am spus, apoi vedeti ce se poate face.Ce sar mai putea face, este sa se instaleze sus pe bloc la gura acelei aerisiri un ventilator, asa se instaleaza pe caldirile inalte si f inalte, acel ventilator trage acolo tot timpul ventileaza.
Dar banui ca cineva trebuie sa plateasca curentul ala consumat, ar putea sa lege ala de curentul comun, ala cu becuri pe scara si ce mai aveti comun acolo.