| Pajsk123 a întrebat:

Buna! Am o problema cu gandacii,nu stiu sigur daca sunt de bucatarie sau altfel, dar sunt destul de mari. Problema este ca sunt scarbosi si i-am vazut in casa mea incepand cu luna martie. Prima data am observat unul pe perete, dupa au tot aparut. Nu sunt exagerat de multi, dar mai vad cate 2 dupa ora 12 noaptea. Precizez ca stau la casa,la curte. Casa nu este batraneasca,dar nici foarte noua, ar trebui renovata deoarece s-a lasat in jos (nu stiu daca intelegeti la ce ma refer) au aparut si cateva carapaturi, ar trebui sa o renovam la vara. Aveti vreo solutie pentru a scapa de ei? Inafara de deratizare... vreau sa precizez si ca am dormit cu un bec aprins in camera 1 saptamana. Eu stiu ca ei se sperie la lumina, insa chiar in aceasta seara am vazut 2 care se tavaleau pe spate, am reusit sa ii omor. Parca nici de lumina nu se mai sperie. Sper ca imi puteti da un sfat. Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Vorbesti de gandaci de bucatarie negri? Trebuie sa ii omori pe cat posibil, inainte sa se inmulteasca. Daca exista crapaturi prin pereti si podea, le place, fiindca au pe unde se ascunde. Pe jos nu ar trebui sa existe deloc firmituri sau resturi de mancare, mai ales la bucatarie, cu acestea se hranesc ei.

Poti merge sa cumperi gel insecticid impotriva gandacilor. Se afla intr-un recipient tip seringa, costurile variaza intre 12-60 de lei. Se da pe langa pereti sau pe unde ii vezi des.

| anonimg a răspuns:

Sunt firme care se ocupă cu așa ceva. Este nevoie să dea cu insecticid de mai multe ori; adică să vină de mai multe ori acasă.
De la o singură operațiune nu ai cum să ajungi la rezultatul dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai comentarii inutile ai primit aici. Nu arunca cu banii pe firme sau "insecticid la seringă". Mulți o zic din teorii, puțini din experiență. Am probleme în permanenta cu gândacii de bucătărie datorita vecinilor. Iar de 3 ani folosesc doar acest insecticid

https://www.petmart.ro/regemi-alfa-2-fiole-x-5-ml.html

Dizolvare în 500 ml de apa calda si pulverizează prin casa. Vei avea nevoie și de pulverizator, ca fapt divers. Dacă nu era insecticidul bun, nu ajungeam sa îl comand de la București la Brașov. Cumpăr în cantități mai mari ca sa am. Dacă locuiești în București mergi direct în farmacia veterinara. Cauți PetMart pe Google. Înainte găseam și la Brașov în farmacie, apoi când voiam sa iau din nou același tip de insecticid îmi dădeau doar ce aveau pe stoc, alt producător care atrăgea și mai mult gândacii. Eu căutam doar cum am atașat în link-ul de mai sus, apoi "ca nu mai avem acest produs, însă va recomandam" și tot asa cumpăram exact ce nu ajuta deloc. Apoi m-am orientat către online. Am doua comenzi acolo, ca idee. Prima data am plătit ramburs la curier, a doua oara am plătit în avans cu cardul si sa știi ca sunt serioși în privința livrărilor. Ca sa nu crezi ca bat câmpii, chiar ultima recenzie lăsată la produs este scrisa tot de către mine.

Iar spray-urile din comerț care ( chipurile) scăpa de gândaci, nu recomand deloc. Mai repede omoară omul ( il intoxica cu acel miros urât) decât sa omoare gândacii.

| teclado a răspuns:

Mai sunt si frime serioase mai exista o seringa cu care iti garantez cu viata mea ca scpi de gandaci pe veci
dai 2 seringi
pariez pe viata mea ca scapi
costa de rupe o gramada de bani
dar scapi de gandaci 4 luni
apoi mai dai o data inca 200 lei pe 2 seringi iar scapi 4 luni
si dupa un an de dat 200 lei la 4 luni scapi de finitiv de ei din viata ta nici nu o sa iti mai aduci aminte ca au existat
https://seminteplante.ro/......tarie.html

https://fitomag.ro/......rce-ic-gel

https://www.fara-daunatori.ro/......bucatarie/

https://stirileprotv.ro/......tinut.html

| Natalie4u a răspuns:

Buna! Imi pare rau sa aud ca aveti o problema cu gandacii in casa dvs. Iata cateva sugestii care va pot ajuta sa scapati de aceasta problema:

Curatati si organizati casa: Daca exista resturi alimentare sau gunoi in casa, gandacii vor fi atrasi de ele. Curatati si organizati casa astfel incat sa nu mai existe surse de hrana pentru gandaci.

Sigilati fisurile si crăpăturile: Verificati daca exista crăpături sau fisuri în peretii si podelele casei si sigilati-le. Acestea sunt adesea zone prin care gandacii pot intra în casa.

Folositi capcane pentru gandaci: Puteti cumpara capcane pentru gandaci care atrag gandacii si ii captureaza astfel încat sa nu se mai poata multiplica.

Utilizati insecticide: Puteti folosi spray-uri sau pulberi insecticide care ucide gandacii. Aceste produse trebuie sa fie utilizate cu precautie si doar dupa citirea instructiunilor de pe eticheta.

Apelati la servicii profesionale de deratizare: Daca problema persista si nu reusiti sa scapati de gandaci, puteti apela la servicii profesionale de deratizare. Acestia vor avea produse si tehnici mai eficiente pentru a rezolva problema.

Inchideti usile si ferestrele: Este important sa inchideti usile si ferestrele pentru a preveni intrarea gandacilor în casa. De asemenea, asigurati-va ca plasele de tantari sunt bine lipite pentru a nu permite accesul gandacilor.

Sper ca aceste sugestii va vor ajuta sa rezolvati problema cu gandacii.