| Mădă0611 a întrebat:

Am pe pamantul unor flori niste insecte mici, albe, care incep sa sara cand pun apa. Ce mama supararii sunt? Cu Actara nu mor.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Or fi muculite albe.alea sug seva din plante. Dara alea ar trebuie sa seta si pe frunze peste tot. Daca nu zbor deloc macar asa si cativa mm sau cm atunci nu stiu, ar trebs a pui ceva o poza

| Mădă0611 explică (pentru relian):

Nup. M-am uitat pe net si cica ar fi paduchi lanosi. Astia nu vad sa aiba lana laughing. O sa incerc cu Mospilan. Nu vad sa faca rau plantelor, doar ma deranjeaza psihic sa ii vad cum sar cand primesc apa. Brrrr.

| relian a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca sar s-ar putea sa fie purici, paduchi nu sar si daca is si lanaosi f greu mai scapi de ei, stau si in pamint aia. Cere ceva explica-le la aia cum ai scris aici si o sa iti dea un inscticid sai linistesti.Mospilanu ala vezi ce insecte combate.De regula au un spectru mai larg dara de o fi lanosi nu stiu.Mergi la magazin din asta de seminte si pesticide, eventual ia cu tine ceva saritori din aia si or stia aia cam ce sa-ti dea.

| Mădă0611 explică (pentru relian):

In pamant stau. Eu stropeam cu insecticid, si probabil era prea putin. Am citit ca trebuie pus in apa cu care ud plantele. Astept sa se deschida magazinele.

| relian a răspuns (pentru Mădă0611):

Poti sa doara sa stropesti si planta si pamantul dara trebuie facuta concentratia cat spune pe insecticid.E si mai bine daca faci amestecu si sa-l dai pe pamant., dara ai grija sa nu dublezi, asa au uneori tendinta sa faca oamenii las ca pun dublu sa fiu mai sigur laughing ca s-ar putea sa usuci radacinele plantei.