| Timi08MM1988 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare daca pun niste prune in pamant la toamna intr-un ghiveci v-a iesi sau nu din samanta ei?

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Greu.mai bine cu lastari.crengute tinere tinute in apa pana fac radacini, apoi plantate. poti cumpara puieti de prun.

| Timi08MM1988 explică (pentru express11):

Adica crengute cu lastari?
Nu?

| express11 a răspuns (pentru Timi08MM1988):

Da

| relian a răspuns:

Daca pui prune adica fructe nu prea cred ca o sa iasa ceva.Trebuie sa scoti simburii din acele prune, sa stratifici acei simburi, adica sai supui la anumite conditii de temp si umiditate si primavara sau toamna ii semeni si cu siguranta vor rasari puieti de prun.Insa nu te astepta ca din pomii obtinuti din simburi sa iasa ce vrei tu.Ma refer daca semeni seminte de pruni altoiti nu te astepta sa iasa ceva la fel.Nici daca folosesti butasi no sa iasa ce vrei tu.Asa ca cel mai bine, practic si cum mai vrei tu este sa cumperi un pom deja crescut, altoit sau stiu si eu de care doresti si esti cu citiva ani inainte.Dar sa raspund la intrebare DA din seminte(simburi) de prun rasar puieti normal, doar ca trebuie sa stii ce sa le faci.