| anonim_4396 a întrebat:

Am un rodiu, iar in pamantul lui am vazut niste viermisori albi (care probabil ii mananca radacina). Cum ii pot nimici (cu ceea ce am la indemana?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti folosi piatra vanata cu care sa stropesti pamantul si frunzele.Ar trebui schimbat pamantul, dar nu e o perioada propice.Mai poti folosi niste bucati de sarma de cupru,neizolata, pe care sa o infigi in jurul tulpinii, in pamant, care prin oxidare, in cateva zile ii omoara.

| Matrixy a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Ms mult. O sa incerc cu sarma de cupru. Tu ai incercat aceasta metoda? Ajuta?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Matrixy):

Da,am folosit-o la plantele mai sensibile, care puteau fi distruse de fungicide.Practic oxidul format in jurul sarmei este asemanator pietrei vinete si otraveste parazitii fara sa distruga planta.Numai sa nu fie in contact cu ea.Totusi e bine sa cumperi un fungicid de la magazinele de profil, care nu e scump.Totusi pamantul trebuie schimbat, si pregatit intr-un anumit fel.Acum nu am timp dar revin-o mai tarziu si iti spun amanuntit.Pa.

| Matrixy a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Ms de sfaturi, o sa tin cont de ele...deja i-am pus niste sarme in jurul lui.