| 00000000000000000000111111111122222222223333333333 a întrebat:

As dori sa cumpăr o cafetiera. Nu am avut și nu ma pricep. Se poate pune orice filtru de hârtie sau sau trebuie filtru de firma care aparține. Și când trebuie schimbat. Mulțumesc.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca iei o cafetiera manuala, sa ii spunem asa, atunci filtrul trebuie schimbat si nu, nu trebuie sa fie neaparat de la firma de care apartine. In general sunt universale sau facute asa fel incat sa se potriveasca. Conteaza sa filtreze pana la urma. Poti sa gasesti in LIDL cateva filtre "universale".

Daca iti iei un aparat de cafea automat, acela prezinta un filtru de metal si nu trebuie sa il schimbi.

| GdX a răspuns:

Daca iei filtru de cafea, schimbi filtrul de hartie dupa fiecare utilizare sau dupa doua utilizari. Daca iei un aparat de cafea cu capsule nu trebuie sa schimbi nimic. Daca iei aparat de cafea ca cele de la cafenele, speli dupa fiecare utilizare "palnia" de zat.