| anonim_4396 a întrebat:

Buna as vrea sa i-mi fac un fel de bunker cat livingu meu pentru moment, un fel de adapost cum si-au facut unii din Europa si America pentru sfarsitul lumii!
Doar ca eu vreau sa-l fac pentru situatii de urgenta in caz ca nu voi avea unde sa stau sau ca un fel de baza secreta.
Idea e ca nu stiu cum sa-l fac pentru inceput? Cu ce?
Ma gandeam sa fie sper final facut din caramida si beton!
Idea e sa fie super secret, numa problema e cu locul si cu solul sa nu fie tare!
Tin minte ca in copilarie faceam corturi prin casa si colibe pe afara cu prietenii!
Daca e cineva de aicea pe ideile mele astept pareri si propuneri!
Las mai face cu cineva da gasesc persoana potrivita deoarece cred ca lar da de gol sau lar distruge.
Aveam prieteni cand ne faceam baze secrete unde doar nu le stiam!

Multumesc de propunerile si parerile voastre, o zi buna!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legat de copilarii, eu am vazut documentare cu oameni in toata firea care se imbraca cu scutece si beau lapte din biberoane, deci nu se pune argumentul tau.
Eu ti-as sugera ca in loc sa investesti o basca de bani intr-o "baza secreta", pe care nu stii daca o vei folosi vreodata si in ce scop, mai bine ai investi in propria locuinta, pe care o folosesti acum si o vei folosi multi ani de acum inainte. Sa iti faci o coliba e una, sa iti construiesti un adapost de caramida, intelegand ca nu detii nici macar terenul, e cu totul altceva.

| hkr a răspuns:

Daca vrei sa fie super secret de ce ne povestesti noua planul asta al tau? In fine.Ar fi interesant, si eu m-am gandit la un moment dat sa fac asa ceva dar mai mult din joaca dar m-am lasat pana la urma. Bafta oricum!

| Mihaela1964 a răspuns:

Ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru Mihaela1964):

19 da ce ti pare o idee copilareasca ca eu am vazut si doumentare cu unii cu familii care se pregateau pentru sfarsitul lumii!

| Mihaela1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut si eu asta; numai ca pentru constructie ai nevoie de autorizatie care te cost destul de mult(implica un arhitect, un inginer proeictant si-o gramada de avize).Si constructia in sine costa-sapatura, armatura, cofrarea, betonul.Asta e motivul pentru care te-am intrebat ce varsta ai.

| ionutZzG30 a răspuns:

Nu stiu frate esti penal tu te gandesti macar ce dracu inseamna sfarsitul luni? doamne ma nene poate o sa ramai in buncarul ala sub pamant la 1000 de metri ce mai zici de asta o sa fie foc apa nu stiu o sa til distruga cutremurele, apa aia aia nu poti supravietui, si daca il faci fa scheletul din fier si dupa beton o sa fie greu de distrus si cam pe la doi metri patrati sa ai pus un stalp gros din fier pana in tavan sa nu se prabuseasca pe tine ( din beton ar ceda sar sparge stalpul) si fal sub casaa dar fa sub casa cam la 5 10 metri ca sa nu se darame de la greutatea casei, cumparati poste grose de lemn, si stalpi din aia filetanti in timp ce sapi pentru a nu se surupa peste tine cand sapi, normal ca no sal poti face cu buldo/excavator vecini sar gandi ca esti nebun fac cu lopata si mai foloseste picamarul, unelte din astea ce te-ar putea ajuta! sper ca te-am ajutat si asa o sa mori laughing)))

| anonim_4396 explică (pentru ionutZzG30):

Bah copil retard ce esti daca atata te duce capu si nu sti decat sa dai raspunsuri de rahat lasa-ma pe mine in pace, soarece de biblioteca!
Mars de aicea ca nu am nevoie de tine ca incepe sa puta a soarece de biblioteca!
Si cu siguranata cred ca tu o sa maori cand o sa pice tot raftu de carti pe tine!

| ionutZzG30 a răspuns (pentru anonim_4396):

No venit sfarsitu ma? mars gunoiule, ai creier de gaina ..denu si mai mic.winking

| anonim_4396 explică (pentru ionutZzG30):

Bah pokemoane pleaca de aicea ca incepe sa puat a soarece, ponta mic ce esti!

| motorx98 a răspuns:

Heyy, salut.Eu as fi dispus sa te ajut. Da add la id-ul motorx98 ca sa mai discutam.

| Voicu_Marian_1986 a răspuns:

Asta mam gândit și eu acum azi chiar acum ma gândesc sa îmi fac un adăpost dinasta pentru mine pentru copii sau nepoți îl fac din beton armat la un metru sub pământ sa vad ce idei am pentru ca vreau sa fac un fel de filtru pentru apa și aer apa sa o filtrez cu strat de nisip pietre și argint și aerul sa îl filtrez cu azot