| anonim_4396 a întrebat:

Buna cine a plantat kivi la bolta de vreo 2-3 m inaltime? exista soi care sa se ridice la bolta si sa fie rezistent la ger minus 25-30 grade?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Kiwi nu poti creste in RO, este pe undeva pe linga dunare ceva plantatie ce aprtinea de Agronomia Bucuresti dar nu stiu de o mai fi sau daca no fi inghetat.in afara de lcua ala nu mai stiu exact era pe la zmnicea sau nu stiu calarasi oricum pe dunare pe undeva, deci alt loc nu am auzit in care kiwi astia sa mearga, adica afara neprotejati.Asa poti sa-i tii sub un solar ceva iarna, dar sin cazul asta depinde unde anume in RO ca de vin geruri de alea de -20 de grade nu stiu de o sa reziste.Kiwi se ridica de obicei toti.Rezistenti asa la temp alea nu cred ca gasesti, apoi fi sigur ca daca ar fi mers erau deja plantatii in RO.Eu am plantata candva cand romanii nici nu stiau cei ala kiwi dar era experimental si era in solar iarna, apoi sau dus in locul ala ce zic asta stai ca miadusei aminte la Ostrov acolo s-a facut o plantatie si erau soiuri de astea rezistente la ger, dar din ce am inteles acolo ar fi mers, in restul tari nu.Nici la Bucuresti daca il lasa-i afara la revedere iarna murea deja.Nu mai stiu de atunci cau trecut ceva ani buni.Asta e ce stiu, dar cum am spus de mergeau la noi existau plantatii deja de multa vreme.