Întrebare recomandată | Cleo96 a întrebat:

De cati polenizatori este nevoie la 10 pomi(prun centenar, polenizator Stanley)? Multumesc

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În China, Mao a pornit o campanie contra muștelor.
Toți chinezii au omorât muște. Nu a mai rămas picior de muscă în toată China. Unele sau refugiat în Hong Kong, Macao sau Taiwan
Apoi, cu cărticica Roșie a lui Mao în mână, nu știu cum s-a făcut și au scăpat și de albine.
Și aveau pe acolo o livadă de pere, vorbesc pe bune, pe surse și resurse.
Și nu mai știu cine conducea atunci China, Liu Șao Țî, sau Mi-Ku-Țo Ce-Ku-Rai, a dat indicații ca fiecare pomicultor să devină polenizator, să ia polenul de la un pom și să mângâie cu el staminele de pe alt pom. Și așa a fost să fie în acel an.
Cred că pentru dta, un chinez polenizator ar fi suficient.

| relian a răspuns:

1singur pom polenizator ai nevoie la ce spui ca ai.Eu as face altfel daca as fi in locul tau.As pune stanley numa,nu se compara Centenar cu stanley,Stenley este de deaprte cel mai bun prun pentru orice, de la consum, tuica, gemuri, compoturi si etc. Centenar eu as fi pus doara asa un singur pom sa vaz cum e, dar te asigur ca nu este mai bun ca Stanley sub nici o forma. Iara la piata daca ar fi sa vinzi tot Stanley este mai cautat. Daca e pentru tine tot Stalnley e mai bun ca gust ca orice.