| LeeJiEun a întrebat:

De curiozitate,am cautat apartamente de vanzare in alte tari,insa am gasit doar de inchiriat camere la hoteluri...
Ca sa iti cumperi/sa inchiriezi un apartament,pe luna, o poti face pe internet sau trebuie neaparat sa fii in acea tara?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Casele nu se vind pe internet, adica tranzactia nu se face online.Ca poti afisa casa de vinzare pe net asta e alta poveste, dar de vrei sa o cumperi trebuie sa fii acolo in persoana, cu banu jos, ori ceva carduri, ori prin banca. Spui ca nu ai vazut case de vinzare pe net? Sinca cate sint, dar trebuie sa stii unde sa cauti.Nu se afiseaza casele de vinzare pe google sau pe ebay ci pe siteuri specializate.Referitor la inchirierea unor camere de motel hotel, acestea se pot face si online, dar trebuie sa prezinti online un credit card valabil, bla bla pe care ei til verifica si dupa se accepta sau nu inchirierea camerei sau ce inchiriezi tu.Banii ti se pot lua ori atunci, dar de cele mai multe ori ti se iau dupa ce sa sfirsit sederea ta acolo.Tu nu trebuie sa faci nimic pentru ca ei iti iau banii de pe credit card. Cele mai multe hoteluri, moteluri asa lucreaza, nu stiu daca sint care accepta si o altfel de plata.Ca sa iti inchiriezi un aptm asta e ceva mai dificil si niciodata nu se fac inchiriri pe net.Treb sa fii la fata locului, sa prezinti un ID valid, trebuie sa prezinti un document prin care arati ca poti sa platesti luna de luna acel aptm si de asemenea sa dai jos si un avans, pentru a fi siguri ca tu te vei muta in acel aptm.Dar inchirierea de aptm nu te duci azi si gata deja ai si inchiriat unul.Ti se arata aptm, tu daca aceepti dai acel avans, apoi ti se spune cind este disponibil acel aptm si atunci te vei muta la data stabilita. Daca nu te muti pierzi acel avans.Deci nici vorba de inchiriat aptm online.Doar sa le vezi sa stii unde este locat, ce utilitati are si etc asta da le poti vedea online.Insa nu poti vedea exact aptm ce o sal ai, ti se va arata unul asemanator ca model. Apoi in cazul inchirierii unui aptm daca esti minor nu poti inchiria, trebuie sa vina parintii tai sa semeneze contractul in locul tau, pentru ca trebuie semenat un contract pe o perioada de 6 luni sau un an depinde de compania respectiva.Referitor la ce spui sa inchiriezi ori sa cumperi ceva din alta tara, lucrurile in cazul asta devin si mai complicate, adica nu complicate ci este nevoie de mult mai mult timp si documente etc.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cind cauti ceva in alta tara incearca sa scrii in engleza ca altfel nu gasesti nimic.Scrii ceva de genul asta: houses for sale in NY sau Miami sau stiu si eu ce alt oras, Madrid etc si o sa gasesti cu siguranta.La fel pentru orice chestie vrei sa afli din orice domeniu incearca sa cauti in engleza si o sa afli rapid.Romanii nu prea au multe chestii afisate in limba romana, insa strainii au aproape orice, doar ca este in limba lor sau elgleza.Bafta

| lolys20 a răspuns:

De obicei scrie informatiile de contact a persoanei al carei este apartamentul pe site-ul unde l-ai gasit. (Adresa de e-mail, nr de telefon, etc), iar datorita acestui fapt poti comunica cu acea persoana si iti va da toate detaliile despre apartament! happy