| 187VLAD a întrebat:

Buna dimineata TPU.
Am o nelamurire. Daca am cumparat un apartament nou cu centrala de la dezvoltator, trebuie sa platesc acea autorizatie ISCIR?
Sau trebuie sa mi-o dea dezvoltatorul gratis?
Sau nu e necesara deoarece ea sta in baza garantiei si trebuie sa fac doar revizia tehnica peste doi ani?
Va rog raspundeti doar daca stiti sigur.
Dau funda.
Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul ti-l poate da doar vanzatorul, respectiv daca a obtinut sau nu autorizarea centralei. Daca a obtinut autorizarea trebuie sa-ti dea actul de autorizare, daca nu a obtinut trebuie s-o faci tu.

| Peridava a răspuns:

Centrala este in functiune?
Daca da, autorizatia este platita.
Mai faci verificarea la 2 ani.

| 187VLAD explică (pentru Peridava):

Centrala nu este in functiune momentan.
Totusi am citit pe net ca daca detin garantie pentru centrala autorizatia ISCIR imi va fi data de catre comerciantul centralei, urmand ca eu sa fac acea revizie tehnica dupa doi ani.
Insa am citit ca exista si exceptii. ceea ce ma pune pe ganduri.
Nu am gasit un raspuns clar pe net, daca imi poate spune careva cum se procedeaza i-as fi recunoscator.